WHS SWIMMING RESULTS

GIRLS

Watauga – 80, West Caldwell – 5
Watauga – 67, South Caldwell – 27

200 Medley Relay
1. Watauga 2:04.38
(L. Williams, Campbell, Temple, Klein)
DQ – Watauga
(Herring, Goode, N. Williams, Griffin)

200 Free
2. Lyndsey Whitehead Price 2:30.30
5. Sophie Hughett 2:55.30
6. Emma Neely 3:00.00

200 IM
1. Laurel Lesesne 2:50.70
2. Nora Williams 2:56.70

50 Free
1. Ella Campbell 26.70
2. Olivia Nicklaw 28.20
5. Belle Temple 30.00
6. Lindsay Scott 30.30
7. Arielle Griffin 31.30
9. Sarah Goode 33.50
14. Lillie Jamison 35.70
T15. Allison Turbyfill 36.60
18. Victoria Cool 38.10

100 Fly
2. Belle Temple 1:11.70
3. Nora Williams 1:17.40

100 Free
1. Lindsey Williams 1:01.90
2. Olivia Nicklaw 1:03.20
4. Lyndsey Whitehead Price 1:10.00
6. Arielle Griffin 1:11.00
7. Laurel Lesesne 1:11.20
8. Lillie Jamison 1:21.50
9. Allison Turbyfill 1:26.90
DQ – Sophie Hughett

500 Free
1. Greta Klein 6:03.70
2. Josie Herring 6:28.40
4. Emma Neely 8:19.40

200 Free Relay
2. Watauga 1:57.80
(Whitehead Price, Scott, Nicklaw, Klein)
4. Watauga 2:15.80
(Cool, Goode, Lesesne, Griffin)

100 Back
1. Lindsey Williams 1:11.20
2. Josie Herring 1:13.40
DQ – Victoria Cool

100 Breast
1. Ella Campbell 1:15.60
2. Lindsay Scott 1:21.40
DQ – Sarah Goode

400 Free Relay
1. Watauga 4:24.00
(Nicklaw, L. Williams, Klein, Campbell)
2. Watauga 4:44.80
(Herring, Whitehead Price, N. Williams, Temple)


BOYS

Watauga – 52, West Caldwell – 2
South Caldwell – 65, Watauga – 23

200 Medley Relay
DQ – Watauga
(Conner, Triplett, Kosmala, Harmon)

200 Free
4. Collin Dailey 2:39.80

50 Free
1. Henryk Kosmala 24.20
3. Barrett Conner 24.80
8. Jacob Harmon 28.20
9. Collin Dailey 28.80
12. Nic Stewart 29.50
13. Gabe Dailey 30.40

100 Fly
4. Reid Triplett 1:17.30

100 Free
2. Henryk Kosmala 53.80
5. Jacob Harmon 1:03.90

500 Free
4. Gabe Dailey 7:39.00
5. Nic Stewart 8:38.00

200 Free Relay
1. Watauga 1:45.90
(Harmon, C. Dailey, Conner, Kosmala)

100 Back
2. Barrett Conner 1:03.10
3. Reid Triplett 1:14.40

100 Breast
3. Henri Peet 1:23.80

400 Free Relay
3. Watauga 4:32.20
(G. Dailey, Stewart, C. Dailey, Triplett)

 

MIDDLE SCHOOL BASKETBALL SCORES

Girls:

Blowing Rock - 27, Bethel - 13

Parkway - 32, Valle Crucis - 4

Hardin Park - 43, Mabel - 9

Cove Creek - 42, Green Valley - 25

Boys:

Blowing Rock - 43, Bethel - 30

Valle Crucis - 60, Parkway - 30

Hardin Park - 47, Mabel - 31

Green Valley - 36, Cove Creek - 13

 

WRESTLING RESULTS

Against Alexander
- 106 / Daniel Russom / Forfeit
- 182 / Ben Critcher / Pin in 1st period

West Caldwell
- 106 / Daniel Russom / Pin in 1st period
- 195 / Ben Critcher / Forfeit
- 220 / Ben Oaks / 5-3 Decision