BOONE - Watauga High junior Sophia Ritter just keeps coming of age like a fine wine. She capped off a stellar season last fall by turning in a 15th-place finish at the 3A State Finals last November, Ritter is establishing herself as an elite runner.

She showed off her talents on Saturday by winning the girl's junior race at the Pioneer Clash of the Classes at Watauga High School. Ritter, who turned in a second place finish at The Bear on Grandfather Mountain this summer, burned up the two-mile course by winning the event in 12-minutes, nine seconds. She bested the field by 42 seconds.

Abigail Hemric of North Stokes finished second in 12:51; Judy Chellah of Daniel Boone (TN) was third in 13:11. Rebecca Anderson of the Pioneers finished fourth in 13:38.

As a team, WHS had three top-10 finishers, and four in the top 20.

Avery Cannon paced WHS in the boy's junior race with a second-place finish (10:43). Ethan Turner (11:08) and Caleb Coatney (11:16) were fourth and fifth. respectively. WHS had four finishers in the top 20.

Hannah Curtis and Emma Beach finished fifth and sixth in the girl's senior race; Emma Tzotschew of the Pioneers was 12th. Sidra Miller finished third (13:44) in the girl's freshman race; Sophie Beach was fifth (14:06). Korben Anderson was sixth in the boy's sophomore race (11:43), and Ethan Cannon finished third in the boy's freshman race in 12:10.

 

OFFICIAL TEAM SCORES
They used track scoring for this meet. 1st-10, 2nd-8, 3rd-6, 4th-5, 5th-4, 6th-3, 7th-2, 8th-1.

Boys Scores
Dan'l Boone. 59
W. Forsyth. 38
Watauga. 26
AC Reynolds. 10
Alexander C. 10
Lake Norman. 8
W. Stokes. 4
N. Davidson. 1

Girls Scores
W. Forsyth. 46
Dan'l Boone. 45
Watauga. 32
W. Stokes. 11
N. Stokes. 10
Lake Norman. 7
C. Davidson. 2
Freedom. 2
AC Reynolds. 1


Pioneer Clash of the Classes
Watauga High School

Boys 2 Mile Run CC Freshman

1 Wingfield, Conner 9 Daniel Boone 5:37
11:14 1
2 Mallory, Austin 9 Daniel Boone 6:00
11:59 2
3 Cannon, Ethan 9 Watauga 6:05
12:10
4 Allen, Jordan 9 Daniel Boone 6:09
12:18 3
5 Graves, Dalton 9 Lake Norman 6:13
12:26 4
6 Goodrich, Justin 9 Lake Norman 6:15
12:29 5
7 Leonard, Gavin 9 Daniel Boone 6:15
12:30 6
8 McPherson, Dyllan 9 West Forsyth 6:16
12:32 7
9 Austin, Shane 9 Daniel Boone 6:18
12:35 8
10 Anzalone, William 9 Lake Norman 6:23
12:46 9
11 Martin, Kadin 9 West Forsyth 6:24
12:47 10
12 Hutmacher, Tyler 9 West Forsyth 6:26
12:51 11
13 Quinn, Declan 9 Lake Norman 6:29
12:57 12
14 Fulp, Hunter 9 North Stokes 6:31
13:01
15 Fujita, Takumi 9 Lake Norman 6:33
13:06 13
16 Webb, Barrett 9 McDowell 6:35
13:10
17 Eddy, Ethan 9 Daniel Boone 6:44
13:27 14
18 Nicholson, Dylan 10 Lake Norman 6:47
13:33 15
19 Swinehart, Griffin 9 Daniel Boone 6:47
13:34 16
20 Blackburn, Dylan 9 West Wilkes 6:47
13:34
21 Miller, Weston 9 Alexander Central 6:48
13:36
22 Hover, Joseph 9 Freedom 6::50
13:39
23 Rodgers, John 9 West Forsyth 6:51
13:42 17
24 Devore, Calvin 9 Millennium C 6:53
13:46
25 Shell, Ethan 9 Avery County 6:55
13:49
26 Weaver, Grant 9 Lake Norman 6:59
13:58 18
27 Lail, Grayson 9 Alexander Central 7:00
13:59
28 Kepple, Ben 9 A.C. Reynolds 7:00
13:59
29 Furr, Wesley 9 West Wilkes 7:00
14:00
30 Mosley, Jay 9 Lake Norman 7:04
14:08
31 Clark, Jeremiah 9 Avery County 7:06
14:12
32 Ogan, Jacob 9 Daniel Boone 7:13
14:26
33 Whitt, Nathaniel 9 Hibriten 7:24
14:48
34 Hall, Samuel 9 Daniel Boone 7:25
14:49
35 Wright, Nathaniel 9 Hibriten 7:25
14:50
36 Lail, Cole 9 Alexander Central 7:39
15:18
37 Rushin, Micah 9 Watauga 7:45
15:29
38 Burke, Jake 9 Lake Norman 7:47
15:34
39 Isenberg, Ezekiel 9 Daniel Boone 7:54
15:47
40 Ward, Jackson 9 North Davidson 7:58
15:55
41 Devore, Hartley 9 Millennium C 7:58
15:55
42 Hubbard, Joshua 9 North Davidson 8:05
16:10
43 Lilly, Elijah 9 Alexander Central 8:29
16:58
44 Odum, Sam 9 North Davidson 8:48
17:35
45 Lane, Cameron 9 West Forsyth 9:15
18:30 19
46 Desmarais, Grant 9 Lake Norman 9:50
19:39
47 Fagg, Dean 9 Daniel Boone 10:25
20:50
....Event 3 Boys 2 Mile Run CC Freshman
Team Scores
Watauga HIgh School Hy-Tek's MEET MANAGER
10:50 AM 8/18/201

======================================================================
===========
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6
*7 *8 *9
======================================================================
===========
1 Daniel Boone High School 20 1 2 3 6 8 14
16
Total Time: 1:00:36.00
Average: 12:07.20
2 Lake Norman 43 4 5 9 12 13 15
18
Total Time: 1:03:44.00
Average: 12:44.80
3 West Forsyth 64 7 10 11 17 19
Total Time: 1:10:22.00
Average: 14:04.40


Boys 2 Mile Run CC Junior
======================================================================
============
Name Year School Avg Mile
Finals Points
======================================================================
============
1 Atkins, Will 11 West Forsyth 5:19
10:38 1
2 Cannon, Avery 11 Watauga 5:22
10:43 2
3 Lewis, Mason 11 Daniel Boone 5:32
11:04 3
4 Turner, Ethan 11 Watauga 5:34
11:08 4
5 Coatney, Caleb 11 Watauga 5:38
11:16 5
6 Arnold, Brett 11 Daniel Boone 5:41
11:22 6
7 Ellis, Logan 11 Alexander Central 5:44
11:28
8 Smith, Keaton 11 Daniel Boone 5:44
11:28 7
9 Ellum, Townes 11 A.C. Reynolds 5:51
11:42
10 Austin, Max 11 Daniel Boone 5:53
11:46 8
11 Watts, Zach 11 West Stokes 5:58
11:55
12 Cline, Jameson 11 Daniel Boone 6:06
12:12 9
13 Semonco, Blake 11 Central Davidson 6:14
12:28 10
14 Johnson, Evan 11 North Davidson 6:18
12:35
15 Smithy, Jacob 11 Lake Norman 6:18
12:35
16 Ferguson, Nathaniel 11 Freedom 6:19
12:37
17 Barton, Lane 11 Daniel Boone 6:19
12:38 11
18 Valdez, Maximo 11 Central Davidson 6:21
12:41 12
19 Brown, Carlos 11 Daniel Boone 6:22
12:43 13
20 Stokes, Sam 11 Watauga 6:24
12:47 14
21 Brown, James 11 Watauga 6:25
12:49 15
22 Proffit, Ezra 11 Hibriten 6:26
12:52
23 Hinkle, John 11 Central Davidson 6:27
12:54 16
24 Flemming, Isiah 11 Alexander Central 6:27
12:54
25 Garmon, Zach 11 Central Davidson 6:30
13:00 17
26 Rivera, Zack 11 North Davidson 6:36
13:11
27 Cole, Andrew 11 Watauga 6:37
13:13 18
28 Garmon, Logan 11 Central Davidson 6:37
13:14 19
29 Upham, Chris 11 Daniel Boone 6:38
13:15
30 Sherrill, Andrew 11 Bunker Hill 6:40
13:19
31 Nuzzolilo, Zack 11 West Wilkes 6:45
13:30
32 Selong, Eli 11 Watauga 6:50
13:39 20
33 Sic, Jose 11 Freedom 6:54
13:47
34 Laibinis, Zachary 11 Freedom 6:57
13:53
35 Roland, Caleb 11 West Wilkes 7:01
14:01
36 Shimshock, Andrew 11 A.C. Reynolds 7:01
14:02
37 Nolting, Daniel 11 West Forsyth 7:08
14:16 21
38 Smith, Isaac 11 McDowell 7:17
14:34
39 Joyner, Ian 11 Daniel Boone 7:17
14:34
40 Vinson, Justin 10 Bunker Hill 7:21
14:41
41 Brandon, Bryson 11 Daniel Boone 7:24
14:47
42 Adams, Zeke 11 West Forsyth 7:26
14:52 22
43 Evans, Sam 11 West Forsyth 7:31
15:01 23
44 Lamont, Shane 11 Watauga 7:42
15:23
45 Aley, Justice 11 Lake Norman 7:53
15:46
46 Watson, Owen 11 Watauga 8:01
16:01
47 Trew, Jackson 11 Watauga 8:01
16:02
48 Flinchum, Nolan 11 North Davidson 8:20
16:40
49 Bossinger, Jacob 11 McDowell 8:22
16:44
50 Howard, Toby 11 McDowell 8:34
17:07
51 Swanson, Ryan 11 Freedom 8:51
17:41
Watauga HIgh School Hy-Tek's MEET MANAGER
12:25 PM 8/18/201
Pioneer Clash of the Classes - 8/18/2018
Watauga High School
Rankings
52 Shelar-Riedel, Kris 11 Hibriten 9:01
18:02
....Event 7 Boys 2 Mile Run CC Junior
53 May, Alex 11 West Forsyth 9:33
19:05 24
54 Rimawi, Ramsey 11 North Davidson 11:25
22:49
Team Scores
======================================================================
===========
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6
*7 *8 *9
======================================================================
===========
1 Daniel Boone High School 33 3 6 7 8 9 11
13
Total Time: 57:52.00
Average: 11:34.40
2 Watauga 40 2 4 5 14 15 18
20
Total Time: 58:43.00
Average: 11:44..60
3 Central Davidson 74 10 12 16 17 19
Total Time: 1:04:17.00
Average: 12:51.40
4 West Forsyth 91 1 21 22 23 24
Total Time: 1:13:52.00
Average: 14:46.40


Girls 2 Mile Run CC Junior
======================================================================
============
Name Year School Avg Mile
Finals Points
======================================================================
============
1 Ritter, Sophia 11 Watauga 6:05
12:09 1
2 Hemric, Abigail 11 North Stokes 6:26
12:51
3 Chellah, Judy 11 Daniel Boone 6:36
13:11
4 Anderson, Rebecca 11 Watauga 6:49
13:38 2
5 Cook, Sydney 11 Lake Norman 6:50
13:39 3
6 Galla, Elizabeth 11 Lake Norman 6:50
13:40 4
7 Carswell, Riley 11 Freedom 6:51
13:41
8 Sheldon, Grace 11 Daniel Boone 6:52
13:44
9 Sides, Holly 11 Unattached 6:53
13:46
10 Fowler, Riley 11 Watauga 6:58
13:55 5
11 Stolberg, Kaleigh 11 Lake Norman 6:58
13:55 6
12 Chruch, Camella 11 Alexander Central 6:58
13:56
13 Marshall, Jasmine 11 West Forsyth 7:12
14:23 7
14 Hand, Morgan 11 Lake Norman 7:13
14:25 8
15 Spry, Lauren 11 Daniel Boone 7:14
14:27
16 Miller, Lena 11 Watauga 7:15
14:30 9
17 Dyson, Kaylin 11 Alexander Central 7:20
14:39
18 Brooks, Emma 11 Freedom 7:22
14:44
19 Lancaster, Sarah 12 West Forsyth 7:32
15:04 10
20 Oldham, Lucy 11 West Forsyth 7:35
15:10 11
21 Reitmeyer, Malia 11 Lake Norman 7:40
15:19 12
22 Ellis, Madeline 11 A.C. Reynolds 7:41
15:22
23 Marze, Kyla 11 Watauga 7:52
15:43 13
24 Newton, Kassidy 11 West Wilkes 8:02
16:03
25 Redden, Rachel 11 North Davidson 8:03
16:05
26 Juarez, Zitlaly 11 McDowell 8:09
16:17
27 Foster, Tessa 11 West Wilkes 8:12
16:23
28 Tuberty, Kate 11 Watauga 8:12
16:24 14
29 Freeman, Abigail 11 Lake Norman 8:13
16:25 15
30 Walters, Sydney 11 Lake Norman 8:15
16:29 16
31 McGee, Laila 11 West Stokes 8:24
16:29 16
31 McGee, Laila 11 West Stokes 8:24
16:47
32 Fujita, Yui 10 Lake Norman 8:25
16:49
33 Bernish, Leanna 11 West Forsyth 8:28
16:55 17
34 Hollis, Alexandra 11 Watauga 8:51
17:41 18
35 Howarth, Carsyn 10 Watauga 9:09
18:18
36 Nguyen, Elisa 11 West Forsyth 9:11
18:22 19
37 Yelton, Charlie 11 Freedom 9:14
18:27
38 Rodas, Breauna 11 McDowell 9:36
19:11
39 Augustides, Alexandra 11 West Forsyth 9:44
19:27 20
40 Blackburn, Leann 11 Watauga 9:44
19:28
41 Watson, Shelby 11 Watauga 10:21
20:41
42 Purnell, Eliza 11 A.C. Reynolds 10:22
20:43
43 Smith, Abigail 11 Daniel Boone 11:18
22:36
....Event 6 Girls 2 Mile Run CC Junior
Team Scores
======================================================================
===========
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6
*7 *8 *9
======================================================================
===========
1 Watauga 30 1 2 5 9 13 14
18
Watauga HIgh School Hy-Tek's MEET MANAGER
12:01 PM 8/18/201
Pioneer Clash of the Classes - 8/18/2018
Watauga High School
Rankings
Total Time: 1:09:55.00
Average: 13:59.00
2 Lake Norman 33 3 4 6 8 12 15
16
Total Time: 1:10:58.00
Average: 14:11.60
3 West Forsyth 64 7 10 11 17 19 20
Total Time: 1:19:54.00
Average: 15:58.80


Girls 2 Mile Run CC Freshman
======================================================================
============
Name Year School Avg Mile
Finals Points
======================================================================
============
1 White, Taylar 9 West Forsyth 6:41
13:21 1
2 Smith, Kelly 9 West Forsyth 6:49
13:38 2
3 Miller, Sidra 9 Watauga 6:52
13:44 3
4 Rowland, Alysse 9 Daniel Boone 6:53
13:46
5 Beach, Sophie 9 Watauga 7:03
14:06 4
6 Peterson, Janie 9 West Forsyth 7:08
14:16 5
7 Acree, Ellie 9 West Forsyth 7:13
14:25 6
8 Hopson, Abbie 9 Daniel Boone 7:13
14:25
9 Elizabeth Shoop, Mary 9 A.C. Reynolds 7:17
14:34
10 Windsor, Sara 9 Millennium C 7:20
14:40
11 Brown, Chloe 9 Daniel Boone 7:35
15:09
12 Thomas, Ava 9 Freedom 7:37
15:14
13 Newsome, Blair 9 West Forsyth 7:39
15:17 7
14 Sibaja, Isabella 9 Watauga 7:49
15:37 8
15 Holowiti, Emma 9 West Forsyth 7:49
15:38 9
16 Dempster, MaeBea 9 Lake Norman 7:50
15:40 10
17 Cheuvront, Brook 9 Avery County 7:58
15:55
18 Norman, Caroline 9 Lake Norman 8:10
16:20 11
19 New, Mackenzie 9 Lake Norman 8:14
16:27 12
20 Triplett, Ella 9 Watauga 8:18
16:36 13
21 Puentes, Sara 9 McDowell 8:23
16:46
22 Dyer, Carlton 9 Watauga 8:23
16:46 14
23 Naumowich, Josie 9 Avery County 8:28
16:56
24 Bean, Lindsay 9 West Forsyth 8:33
17:06 15
25 Lewis, Bryce 9 Lake Norman 8:44
17:28 16
26 Hussong, Emily 9 Hibriten 8:53
17:45 17
27 Frisbee, Mary Kate 9 West Forsyth 8:56
17:52
28 Mcneil, Mckenzie 9 A.C. Reynolds 8:58
17:55
29 Hinojos, Stephanie 9 West Forsyth 8:59
17:57
30 Ennis, Emily 9 Lake Norman 8:59
17:57 18
31 Williams, Nora 9 Watauga 9:08
18:15 19
32 Boyd, Hannah 9 Daniel Boone 9:26
18:52
33 Carswell, Kennedy 9 Freedom 9:39
19:18
34 Mazza, Vivian 9 West Forsyth 9:44
19:27
35 Crawford, Avery 9 Lake Norman 9:44
19:28 20
36 Beaver, Katie 9 Lake Norman 9:50
19:39 21
37 Okyere, Daniella 9 Lake Norman 9:54
19:47
38 Sic, Maria 9 Freedom 9:59
19:58
39 Cappelletty, Maya 9 Bunker Hill 10:23
20:46
40 Morrison, Hailee 9 Bunker Hill 10:33
21:05
41 Gann, Kaylee 9 Bunker Hill 10:34
21:08
42 Brandon, Olivia 9 West Forsyth 10:35
21:09
43 Bullington, Chloe 9 Hibriten 10:36
21:12 22
44 Whisnant, Katie 9 Hibriten 10:52
21:44 23
45 Stewart, Lorelei 9 Alexander Central 10:57
21:54
46 Correll, Abigail 9 Hibriten 11:06
22:11 24
47 Rivera, Sophia 9 North Davidson 11:16
22:31
48 Dineen, Mattie 9 Hibriten 14:30
29:00 25
....Event 2 Girls 2 Mile Run CC Freshman
Watauga HIgh School Hy-Tek's MEET MANAGER
10:30 AM 8/18/201
Pioneer Clash of the Classes - 8/18/2018
Watauga High School
Rankings
Team Scores
======================================================================
===========
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6
*7 *8 *9
======================================================================
===========
1 West Forsyth 21 1 2 5 6 7 9
15
Total Time: 1:10:57.00
Average: 14:11.40
2 Watauga 42 3 4 8 13 14 19
Total Time: 1:16:49.00
Average: 15:21.80
3 Lake Norman 67 10 11 12 16 18 20
21
Total Time: 1:23:52.00
Average: 16:46.40
4 Hibriten 111 17 22 23 24 25
Total Time: 1:51:52.00
Average: 22:22.40


Event 1 Mixed 2 Mile Run CC Middle Schoo
======================================================================
=
Name Year School Finals
Points
======================================================================
=
Results - Women 2Mile Mile Run
1 Stolberg, Maddie W8 Brawley Midd 13:22.39
2 Anderson, Gwen W8 Watauga County M 14:30.92 1
3 Curtis, Ava W6 Watauga County M 15:23.28 2
4 Cathey, Rachel W Watauga County M 15:32.12 3
5 Kiker, Laurel W8 Watauga County M 15:34.91 4
6 Anderson, Brianna W8 Watauga County M 16:44.35 5
7 McCrary, Nataly W8 Millennium C 17:56.70 6
8 Ward, Isabelle W5 Millennium C 20:26.35 7
9 Branch, Cora W7 Millennium C 20:36.38 8
10 Windsor, Maria W7 Millennium C 20:45.43 9
11 Hoerter, Ruby W6 Millennium C 21:08.56 10
Results - Men 2Mile Mile Run
1 Curtis, William M8 Watauga County M 13:12.08
2 Deakins, Sam M7 Kiser Middle School 13:47.18
3 Anderson, Colin M7 Watauga County M 14:33.49
4 Bradbury, Will M6 Watauga County M 15:00.79
5 Wheeler, Gabriel M6 Millennium C 15:06.85
6 Coatney, Wesley M7 Watauga County M 15:55.34
7 Branch, Ben M5 Millennium C 17:02.04
8 Cline, Samuel M8 Unattached 19:12.94
Team Scores
======================================================================
===========
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6
*7 *8 *9
======================================================================
===========
Results - Women 2Mile Mile Run
1 Watauga County Middle 15 1 2 3 4 5
Total Time: 1:17:45.58
Average: 15:33.12
2 Millennium Charter Academ 40 6 7 8 9 10
Total Time: 1:40:53.42
Average: 20:10.69


Boys 2 Mile Run CC Senior
======================================================================
============
Name Year School Avg Mile
Finals Points
======================================================================
============
1 Bowman, Chance 12 Daniel Boone 5:20
10:40
2 Castellaw, Cooper 12 Alexander Central 5:24
10:47 1
3 Huff, Matt 12 Daniel Boone 5:28
10:56
4 Newsome, Brock 12 West Forsyth 5:30
11:00
5 Mathis, Rex 12 West Stokes 5:34
11:08
6 Wiley, Lucas 12 A.C. Reynolds 5:36
11:12 2
7 McNeil, Thad 12 A.C. Reynolds 5:36
11:12 3
8 Mercer, Cameron 12 North Davidson 5:40
11:20 4
9 Crain, Zach 12 A.C. Reynolds 5:47
11:34 5
10 Letourneau, Russell 12 West Forsyth 5:48
11:35
11 Robertson, Lawson 12 A.C. Reynolds 5:53
11:46 6
12 Hull, Graydon 12 Daniel Boone 5:55
11:50
13 Clifford, Noah 12 A.C. Reynolds 5:59
11:57 7
14 Reitmeyer, Michael 12 Lake Norman 5:59
11:58 8
15 Magaraci, Tj 12 West Stokes 5:59
11:58
16 Small, Van 12 Watauga 6:00
12:00
17 Warren, Seth 12 Alexander Central 6:05
12:09 9
18 Davis, Andrew 12 Daniel Boone 6:07
12:13
19 Patterson, Carter 12 Alexander Central 6:12
12:24 10
20 Swan, Walter 12 Freedom 6:13
12:25
21 Broadway, Mason 12 Central Davidson 6:13
12:26 11
22 Sturdivant, Thomas 12 Central Davidson 6:14
12:27 12
23 Freeman, Alexander 12 Watauga 6:14
12:27
24 Moutos, Matthew 12 West Stokes 6:18
12:35
25 Catropa, Tristan 12 Lake Norman 6:19
12:37 13
26 Marcus, Jackson 12 Watauga 6:21
12:41
27 Bridges, Chris 12 A.C. Reynolds 6:22
12:43 14
28 Rhodebeck, Josh 12 Lake Norman 6:25
12:49 15
29 Burgess, Tyler 12 Alexander Central 6:30
13:00 16
30 Little, Grant 12 North Davidson 6:35
13:10 17
31 Wimpy, Jackson 12 Lake Norman 6:37
13:13 18
32 Palmer, Nick 12 West Stokes 6:38
13:16
33 McDiarmid, Alec 12 Hibriten 6:42
13:24
34 Floyd, Zach 12 Central Davidson 6:44
13:27 19
35 Campbell, Jacob 12 Alexander Central 6:46
13:32 20
36 Greene, Nicolas 12 McDowell 6:49
13:37
37 Grubb, Jacob 12 North Davidson 6:51
13:41 21
38 Flannery, Collin 12 Lake Norman 6:51
13:42 22
39 Anzalone, Thomas 11 Lake Norman 6:53
13:42 22
39 Anzalone, Thomas 11 Lake Norman 6:53
13:46 23
40 Styles, Isaac 12 Watauga 6:53
13:46
41 Rhodes, Taylor 12 Central Davidson 6:54
13:48 24
42 Neura, Nick 12 Central Davidson 6:55
13:49 25
43 DeJarnette, Garrison 12 Alexander Central 6:56
13:51 26
44 Mock, Riley 12 North Davidson 7:01
14:01 27
45 Burke, Parker 12 West Forsyth 7:01
14:02
46 Myers, Caleb 12 Central Davidson 7:08
14:15 28
47 Morgan, Garrett 12 West Forsyth 7:15
14:30
48 Bossinger, Matthew 12 McDowell 7:17
14:34
49 Yates, Wesley 12 Hibriten 7:28
14:55
50 Honea, Griffin 12 A.C. Reynolds 7:32
15:04 29
51 Vasquez, Jose 11 North Davidson 7:38
15:15 30
Watauga HIgh School Hy-Tek's MEET MANAGER
1:16 PM 8/18/2018
Pioneer Clash of the Classes - 8/18/2018
Watauga High School
Rankings
52 Smith, Ethan 12 North Davidson 8:08
16:16 31
....Event 9 Boys 2 Mile Run CC Senior
53 Lazo, Emmanuel 12 Hibriten
21:38
Team Scores
======================================================================
===========
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6
*7 *8 *9
======================================================================
===========
1 A.C. Reynolds 23 2 3 5 6 7 14
29
Total Time: 57:41.00
Average: 11:32.20
2 Alexander Central 56 1 9 10 16 20 26
Total Time: 1:01:52.00
Average: 12:22.40
3 Lake Norman 76 8 13 15 18 22 23
Total Time: 1:04:19.00
Average: 12:51.80
4 Central Davidson 91 11 12 19 24 25 28
Total Time: 1:05:57.00
Average: 13:11.40
5 North Davidson 99 4 17 21 27 30 31
Total Time: 1:07:27.00
Average: 13:29.40


Boys 2 Mile Run CC Sophomore
======================================================================
============
Name Year School Avg Mile
Finals Points
======================================================================
============
1 Meixsell, Cole 10 West Forsyth 5:35
11:10
2 Bruce, Evan 10 Daniel Boone 5:35
11:10
3 Nichols, Jackson 10 West Forsyth 5:36
11:12
4 Eldredge, Jeremy 10 West Forsyth 5:38
11:16
5 Barham, Timothy 10 A.C. Reynolds 5:48
11:35
6 Anderson, Korben 10 Watauga 5:52
11:43 1
7 Carter, Ben 10 Daniel Boone 5:52
11:44
8 Cole, Aidan 10 A.C. Reynolds 6:06
12:11
9 Smith, Jaden 10 North Stokes 6:06
12:12
10 Knox, Cameron 10 West Stokes 6:10
12:19 2
11 Wayne, Hunter 10 West Wilkes 6:14
12:28 3
12 Markus, Asa 10 Watauga 6:16
12:32 4
13 Guerrin, Carter 10 Lake Norman 6:17
12:34 5
14 Albortante, Miguel 10 North Davidson 6:18
12:35
15 Davis, Gabe 10 Daniel Boone 6:18
12:36
16 Sells, Carson 10 Daniel Boone 6:24
12:47
17 Hall, Nathan 10 West Wilkes 6:26
12:52 6
18 Hunter-Eldridge, Phineas 10 Lake Norman 6:28
12:55 7
19 Mims, David 10 Watauga 6:32
13:03 8
20 Osborne, Dawson 10 West Wilkes 6::32
13:04 9
21 Sheek, John 10 West Forsyth 6:34
13:07
22 Gallos, Danny 10 North Davidson 6:38
13:15
23 Routh, Grant 10 Millennium C 6:43
13:26
24 Holt, Hastings 10 Watauga 6:44
13:28 10
25 Adkins, Jacob 10 West Stokes 6:51
13:42 11
26 Byrd, Ethan 10 North Davidson 6:57
13:53
27 Joyce, Owen 10 Lake Norman 6:57
13:54 12
28 Ramsdell, Luke 10 Watauga 7:00
13:59 13
29 Childress, Dalton 10 Alexander Central 7:03
14:05
30 Perez, Jacob 10 Alexander Central 7:04
14:08
31 Tuttle, Nick 10 Central Davidson 7:15
14:30
32 Flora, Ben 10 West Wilkes 7:17
14:33 14
33 Hawkins, Kai 10 Freedom 7:25
14:49
34 Buchanan, Braxton 10 Avery County 7:29
14:58
35 Greer, Zack 10 Avery County 7:31
15:01
36 Duncan, Brantley 10 West Wilkes 7:32
15:03 15
37 Shrum, Jacob 10 West Stokes 7:38
15:16 16
38 Clemente, AJ 10 Lake Norman 7:49
15:37 17
39 Scott, Jonathan 10 Lake Norman 7:52
15:43 18
40 Finchman, Nathan 10 North Davidson 7:55
15:49
41 Goode, Joshua 10 Hibriten 7:59
15:58
42 Goddard, Ian 10 Watauga 8:06
16:11 19
43 Sanchez, Francisco 10 Central Davidson 8:10
16:20
44 Bower, Elijah 10 West Stokes 8:12
16:24 20
45 Hallette, Harlan 10 Freedom 8:15
16:29
46 Erickson, William 10 West Stokes 8:20
16:39 21
47 Hall, Brayden 10 West Wilkes 8:36
17:12 22
48 Bruff, Matthew 10 Central Davidson 8:45
17:30
49 Sridher, Sarvesh 9 Lake Norman 8:50
17:39 23
50 Anderson, Matthew 10 West Wilkes 8:50
17:39 24
51 Walker, Gage 10 Alexander Central 9:38
19:15
Watauga HIgh School Hy-Tek's MEET MANAGER
11:38 AM 8/18/201
Pioneer Clash of the Classes - 8/18/2018
Watauga High School
Rankings
52 Rupert, Ethan 10 Watauga 10:20
20:40 25
....Event 5 Boys 2 Mile Run CC Sophomore
Team Scores
======================================================================
===========
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6
*7 *8 *9
======================================================================
===========
1 Watauga 36 1 4 8 10 13 19
25
Total Time: 1:04:45.00
Average: 12:57.00
2 West Wilkes 47 3 6 9 14 15 22
24
Total Time: 1:08:00.00
Average: 13:36.00
3 Lake Norman 59 5 7 12 17 18 23
Total Time: 1:10:43.00
Average: 14:08.60
4 West Stokes 70 2 11 16 20 21
Total Time: 1:14:20.00
Average: 14:52.00


Girls 2 Mile Run CC Sophomore
======================================================================
============
Name Year School Avg Mile
Finals Points
======================================================================
============
1 Broce, Eliza 10 West Forsyth 6:06
12:12 1
2 Reutinger, Bailey 10 West Forsyth 6:24
12:47 2
3 Phillips, Kendall 10 West Forsyth 6:32
13:03 3
4 Chellah, Patricia 10 Daniel Boone 6:52
13:43 4
5 Griffith, Nicole 10 Daniel Boone 6:55
13:49 5
6 Fellers, Natalie 10 Daniel Boone 7:09
14:17 6
7 Overby, Rachel 10 North Stokes 7:18
14:35
8 Cockerham, Sydney 10 West Stokes 7:19
14:37
9 Cole, Nardos 10 A.C. Reynolds 7:23
14:45
10 Bienstock, Ashley 10 Lake Norman 7:31
15:01 7
11 Coffey, Daisy 10 Watauga 7:31
15:02 8
12 Gurrola, Itzel 10 Daniel Boone 7:36
15:12 9
13 Walls, Marinda 10 Daniel Boone 7:39
15:17 10
14 Sursi, Madelyn 10 Lake Norman 7:48
15:35 11
15 Ormond, Emily 10 Lake Norman 7:53
15:45 12
16 Grayson, Skylar 10 A.C. Reynolds 7:56
15:52
17 Parsons, Carly 10 West Wilkes 7:58
15:55
18 Valdez, Emily 10 Central Davidson 8:01
16:02
19 Posadas, Vivian 10 North Davidson 8:09
16:17
20 Herman, Makayla 10 Bunker Hill 8:16
16:32
21 Shields, Desiree 10 West Stokes 8:17
16:34
22 McBride, Elizabeth 10 North Stokes 8:19
16:37
23 Lowry, Briana 10 McDowell 8:20
16:39
24 Lagos, Danae 10 McDowell 8:23
16:46
25 Deal, Caroline 10 Alexander Central 8:26
16:52
26 Benton, Catherine 10 North Davidson 8:28
16:56
27 Veno, Annie 9 Watauga 8:31
17:02 13
28 Jamison, Lillie 10 Watauga 8:41
17:22 14
29 Kirkland, Molly 10 Watauga 8:42
17:23 15
30 Mendoza, Kayla 10 Freedom 8:43
17:26
31 Windsor, Anna 10 Millennium C 8:48
17:35
32 Talley, Amelia 10 West Forsyth 8:49
17:37 16
33 Jackson, Payton 9 Lake Norman 8:51
17:41 17
34 Brown, Madalyn 10 North Davidson 8:55
17:49
35 Saminathan, Aruna 10 Lake Norman 8:59
17:58 18
36 Mantz, Laney 10 Freedom 9:02
18:03
37 Watson, Maddy 10 Watauga 9:03
18:06 19
38 Trew, Sophia 10 Watauga 9:04
18:07 20
39 Beckwith, Riley 10 Lake Norman 9:06
18:11 21
40 Gonzalez, Isabelle 9 Lake Norman 9:08
18:16 22
41 Cothren, Katelyn 10 West Wilkes 9:13
18:25
42 Ellis, Anna 10 Lake Norman 9:14
18:28
43 Perez, Lillian 10 Avery County 9:19
18:38
44 Spann, Editha 9 Freedom 9:30
18:59
45 Glidewell, Libby 10 Watauga 9:32
19:03 23
46 Kiker, Riley 10 Watauga 9:35
19:09
47 Phillips, Asia 10 West Forsyth 9:45
19:30 24
48 Valdez, Jasmin 10 Hibriten 10:10
20:19
49 McGee, Sylvia 10 West Stokes 10:22
20:43
50 Briggs, Madelyn 10 North Stokes 10:26
20:52
51 Cool, Victoria 10 Watauga 10:40
21:20
Watauga HIgh School Hy-Tek's MEET MANAGER
11:15 AM 8/18/201
Pioneer Clash of the Classes - 8/18/2018
Watauga High School
Rankings
52 Ramirez- Jasso, Miryam 10 McDowell 11:04
22:07
....Event 4 Girls 2 Mile Run CC Sophomore
53 Medley, Carson 10 Watauga 11:17
22:33
54 Goforth, Madison 9 Alexander Central 11:37
23:14
55 Mills, Havilynn 10 A.C. Reynolds 12:08
24:15
Team Scores
======================================================================
===========
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6
*7 *8 *9
======================================================================
===========
1 Daniel Boone High School 34 4 5 6 9 10
Total Time: 1:12:18.00
Average: 14:27.60
2 West Forsyth 46 1 2 3 16 24
Total Time: 1:15:09.00
Average: 15:01.80
3 Lake Norman 65 7 11 12 17 18 21
22
Total Time: 1:22:00.00
Average: 16:24.00
4 Watauga 69 8 13 14 15 19 20
23
Total Time: 1:24:55.00
Average: 16:59.00


Girls 2 Mile Run CC Senior
======================================================================
=
Name Year School Finals
Points
======================================================================
=
1 Duke, Erin 12 West Stokes 13:11.35
2 Bruce, Erin 12 Daniel Boone 13:21.66
3 McCoy, Marley 12 Daniel Boone 13:38.34
4 Cloud, Alanna 12 Daniel Boone 13:47.65
5 Curtis, Hannah 12 Watauga 14:06.36 1
6 Beach, Emma 12 Watauga 14:10.06 2
7 Ward, Makayla 12 Central Davidson 14:13.99
8 Reyes, Sinia 12 West Forsyth 14:14.86 3
9 Reynolds, Blake 12 Central Davidson 14:23.52
10 Miller, Lexi 12 West Forsyth 14:26.73 4
11 Mercer, Mia 12 North Davidson 14:50.81
12 Tzotschew, Emma 12 Watauga 15:30.32 5
13 Cutlip, Savannah 12 Central Davidson 15:39.08
14 Jackson, Hunter 12 West Stokes 16:01.64
15 Heath, Sarah 12 Alexander Central 16:09.81
16 Shiflett, Sage 12 Hibriten 16:21.10
17 Lawrence, McKenzie 12 Hibriten 16:36.17
18 Rhyne, Rylie 12 Alexander Central 17:04.48
19 Brown, Zoe 12 Watauga 17:12.53 6
20 Hutmacher, Abby 12 West Forsyth 17:51.16 7
21 Bean, Madison 12 West Forsyth 18:03.22 8
22 O'Neal, Kendall 12 West Forsyth 18:06.54 9
23 McKinney, Regan 12 Avery County 18:11.70
24 Gulden, Emily 12 A.C. Reynolds 18:23.51
25 Wright, Brooke 12 Avery County 18:28.36
26 Meadows, Breanna 12 Watauga 18:56.68 10
27 Lester, Emma 12 West Forsyth 18:56.94 11
28 Daniels, Haley 11 Central Davidson 19:14.06
29 Hill, Destiny 12 West Forsyth 23:13.68 12
30 Lambert, Taylor 12 West Wilkes 29:57.00
Team Scores
======================================================================
===========
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6
*7 *8 *9
======================================================================
===========
1 Watauga 24 1 2 5 6 10
Total Time: 1:19:55.95
Average: 15:59.19
2 West Forsyth 31 3 4 7 8 9 11
12
Total Time: 1:22:42.51
Average: 16:32.51