Raptor Speed MS Showcase - 5/1/2021
Mountain Island Charter School
Results

Event 1 Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Hawkins, Aniya Mountain Isl 10.68 1
2 Smith, Molly Lincoln Char 10.85 1
3 Lamm, Laura Mountain Isl 11.55 1
4 Matheson, Katie Watauga Midd 11.62 2
5 Strouse, Sullivan Mountain Isl 11.67 2
6 Barnes, Maggie Watauga Midd 12.03 1
7 Suchenski, Emma Mountain Isl 12.32 2
8 Bingham, Kylee Mountain Isl 12.90 2
9 Cheek, Mackenzy Watauga Midd 13.04 2
10 Kincaid, Elizabeth Mountain Isl 14.32 2
11 Williams, Kyndal Lincoln Char 14.46 2
12 Reeb, Lorelai Lincoln Char 14.66 1
13 Garrett, Avery Lincoln Char 16.07 2

Event 2 Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Smith, Landon Watauga Midd 18.09
2 Healy, Truett Watauga Midd 20.30
3 Cox, John Lincoln Char 20.59

Event 3 Girls 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 McGrew, Jaida Mountain Isl 12.57 1
2 Patton, Natalie Mountain Isl 13.49 2
3 Washington, Ajuliah Mountain Isl 13.57 1
4 Darner, Kaitlyn Watauga Midd 14.21 2
5 Smith, Molly Lincoln Char 14.48 1
6 Washington, Tarriah Mountain Isl 14.63 1
7 Kop, Sophia Watauga Midd 15.07 2
8 Taylor, Abby Lincoln Char 15.16 1
9 Fitch, Natalie Watauga Midd 15.86 2
10 Swain, Anna Lincoln Char 16.16 2
11 Helms, Sydney Watauga Midd 16.25 2
12 Radin, Hailey Lincoln Char 16.26 1
13 Bosse, Isabella Watauga Midd 16.76 2
14 Garrett, Avery Lincoln Char 17.28 1
15 Cruz, Rachel Lincoln Char 18.93 1

Event 4 Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Kinney, Oliver Mountain Isl 12.49 3
2 Greene, Maddox Watauga Midd 12.51 3
3 Todd, Braylen Mountain Isl 12.68 2
4 Dmato, Thomas Lincoln Char 13.16 1
5 Washington, Justice Mountain Isl 13.26 2
6 Williams, Brock Mountain Isl 13.49 2
7 Solera, Dylan Lincoln Char 13.82 2
8 Adams, Josh Watauga Midd 13.90 3
9 Kulczyk, Clayo Watauga Midd 13.94 3
10 Castro, Eric Mountain Isl 14.02 1
11 Ruiz, Chris Watauga Midd 14.51 3
12 Powell, Noah Watauga Midd 14.95 3
13 Powell, Sawyer Watauga Midd 15.07 3
14 Seagren, Austin Lincoln Char 16.83 1
15 Seagren, Logan Lincoln Char 17.51 3
16 Sherrill, Colin Lincoln Char 19.42 2
17 Sherrill, Kevin Lincoln Char 20.19 2

Event 5 Girls 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Townsend, Sydney Cate Watauga Midd 5:53.53
2 Beach-Verhey, Jane Watauga Midd 5:56.28
3 Breath, Rylan Mountain Isl 6:04.56
4 Strouse, Sullivan Mountain Isl 6:33.29
5 Suchenski, Emma Mountain Isl 6:36.62
6 Moretz, Sydney Watauga Midd 6:37.02
7 Malascalza, Julie Lincoln Char 7:29.96
8 Reeb, Lillian Lincoln Char 7:56.96

Event 6 Boys 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jolly, Brayden Mountain Isl 5:46.12
2 Zwetslloot, Calvin Watauga Midd 5:55.45
3 Moore, Garrison Mountain Isl 5:57.83
4 Nance, Cameron Watauga Midd 5:59.05
5 Gates, Grady Watauga Midd 5:59.32
6 Kimbrough, Miles Watauga Midd 5:59.66
7 Branum, Colson Mountain Isl 6:00.61
8 Price, Elijah Mountain Isl 6:11.52
9 Baity, Kale Lincoln Char 6:37.22
10 Bruce, Luke Lincoln Char 6:43.87
11 Dawson, Logan Lincoln Char 7:27.13

Event 7 Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Mountain Island Charter School 'A' 52.92
1) Patton, Natalie 2) Washington, Ajuliah
3) Hawkins, Aniya 4) McGrew, Jaida
2 Watauga Middle School 'B' 58.87
3 Lincoln Charter MS 'A' 1:01.30
1) Radin, Hailey 2) Williams, Kyndal
3) Wehunt, Avery 4) Smith, Molly
4 Watauga Middle School 'A' 1:02.34

Event 8 Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Mountain Island Charter School 'B' 50.73
2 Mountain Island Charter School 'A' 54.96
3 Watauga Middle School 'A' 55.06
4 Lincoln Charter MS 'A' 58.44
1) Solera, Dylan 2) Cox, John
3) Fay, Ryan 4) Dmato, Thomas
5 Watauga Middle School 'B' 1:00.75

Event 9 Girls 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 McGrew, Jaida Mountain Isl 1:08.56 2
2 Patton, Natalie Mountain Isl 1:09.20 2
3 Blanton, Gracyn Watauga Midd 1:09.52 3
4 Taylor, Abby Lincoln Char 1:13.15 2
5 Washington, Tarriah Mountain Isl 1:16.16 1
6 Carpenter, Hadley Watauga Midd 1:16.60 2
7 Brown, Keely Watauga Midd 1:19.33 3
8 Fowler, Annie Watauga Midd x1:19.69 3
9 Swain, Anna Lincoln Char 1:22.61 1
10 Reeb, Lorelai Lincoln Char 1:28.77 3
11 Cruz, Rachel Lincoln Char x1:32.76 2
12 Reeb, Lillian Lincoln Char x1:34.75 1

Event 10 Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Williams, Brock Mountain Isl 1:00.12 2
2 Decker, Nate Mountain Isl 1:00.33 3
3 Dmato, Thomas Lincoln Char 1:01.42 2
4 Gremmell, Alex Watauga Midd 1:01.61 3
5 Boyd, Javon Mountain Isl 1:04.14 1
6 Norris, Jonah Watauga Midd 1:04.93 3
7 Moore, Garrison Mountain Isl x1:12.20 2
8 Kinney, Oliver Mountain Isl x1:12.83 1
9 Gersonde, Zeb Watauga Midd 1:21.60 3
10 Seagren, Austin Lincoln Char 1:27.12 3
11 Dawson, Logan Lincoln Char 1:29.43 2
12 Seagren, Logan Lincoln Char x1:34.73 1
13 Sherrill, Colin Lincoln Char x1:41.01 3

Event 11 Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Hawkins, Aniya Mountain Isl 56.85 2
2 Strouse, Sullivan Mountain Isl 56.98 1
3 Lamm, Laura Mountain Isl 59.06 2
4 Barnes, Maggie Watauga Midd 1:02.01 2
5 Bingham, Kylee Mountain Isl x1:02.37 2
6 Matheson, Katie Watauga Midd 1:02.49 1
7 Gersonde, Juna Watauga Midd 1:03.73 1
8 Suchenski, Emma Mountain Isl x1:04.56 1
9 Wehunt, Avery Lincoln Char 1:08.08 2
10 Cheek, Mackenzy Watauga Midd x1:08.90 1
11 Reeb, Lillian Lincoln Char 1:33.98 2

Event 12 Boys 300 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Smith, Landon Watauga Midd 55.68
2 Healy, Truett Watauga Midd 1:01.87
3 Cox, John Lincoln Char 1:02.88
4 Bruce, Luke Lincoln Char 1:04.35

Event 13 Girls 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Townsend, Sydney Cate Watauga Midd 2:45.40
2 Beach-Verhey, Jane Watauga Midd 2:46.46
3 Moretz, Sydney Watauga Midd 3:04.32
4 Carpenter, Hadley Watauga Midd x3:05.83
5 Suchenski, Emma Mountain Isl 3:07.16
6 Lamm, Laura Mountain Isl 3:21.31
7 Williams, Kyndal Lincoln Char 3:30.63
8 Bingham, Kylee Mountain Isl 3:36.70
9 Radin, Hailey Lincoln Char 3:37.84
10 Reeb, Lorelai Lincoln Char 3:55.81

Event 14 Boys 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jolly, Brayden Mountain Isl 2:38.47
2 Norris, Jonah Watauga Midd 2:39.02
3 Nance, Cameron Watauga Midd 2:42.87
4 Kimbrough, Miles Watauga Midd 2:42.99
5 Moore, Garrison Mountain Isl 2:51.96
6 Branum, Colson Mountain Isl 2:55.68
7 Fay, Ryan Lincoln Char 3:04.87
8 Price, Elijah Mountain Isl x3:07.61
9 Dawson, Logan Lincoln Char 3:49.41
10 Seagren, Austin Lincoln Char 3:57.47

Event 15 Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Patton, Natalie Mountain Isl 28.00 2
2 Hawkins, Aniya Mountain Isl 29.12 3
3 Smith, Molly Lincoln Char 30.11 2
4 Washington, Ajuliah Mountain Isl 30.36 2
5 Kop, Sophia Watauga Midd 30.51 3
6 Taylor, Abby Lincoln Char 31.56 1
7 Fitch, Natalie Watauga Midd 32.22 3
8 Elliott, Athena Watauga Midd 32.50 3
9 Kesler, Riley Watauga Midd x32.67 3
10 Washington, Tarriah Mountain Isl x34.06 2
11 Malascalza, Julie Lincoln Char 34.86 2
12 Bosse, Isabella Watauga Midd x35.74 1
13 Swain, Anna Lincoln Char x35.78 2
14 Garrett, Avery Lincoln Char x38.99 1
15 Cruz, Rachel Lincoln Char x40.61 1

Event 16 Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Todd, Braylen Mountain Isl 25.38 1
2 Railey, Josiah Watauga Midd 26.61 3
3 Washington, Justice Mountain Isl 27.16 2
4 Kinney, Oliver Mountain Isl 27.56 2
5 Decker, Nate Mountain Isl x27.82 1
6 Dmato, Thomas Lincoln Char 28.07 2
7 Solera, Dylan Lincoln Char 28.64 2
8 Kulczyk, Clayo Watauga Midd 28.70 3
9 Castro, Eric Mountain Isl x29.24 2
10 Ruiz, Chris Watauga Midd 29.86 3
11 Powell, Noah Watauga Midd x30.51 3
12 Powell, Sawyer Watauga Midd x30.73 3
13 Cox, John Lincoln Char 33.30 3
14 Seagren, Austin Lincoln Char x37.39 1
15 Seagren, Logan Lincoln Char x39.86 1
16 Sherrill, Colin Lincoln Char x40.94 1
17 Sherrill, Kevin Lincoln Char x43.87 2

Event 17 Girls 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Breath, Rylan Mountain Isl 13:39.95
2 Norris, Anna Watauga Midd 16:36.38

Event 18 Boys 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Zwetslloot, Calvin Watauga Midd 12:43.15
2 Jolly, Brayden Mountain Isl 12:53.59
3 Gates, Grady Watauga Midd 13:23.00
4 Branum, Colson Mountain Isl 13:34.71
5 Price, Elijah Mountain Isl 13:57.01

Event 19 Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Watauga Middle School 'A' 5:00.50
2 Watauga Middle School 'B' 5:24.19
3 Lincoln Charter MS 'A' 6:04.72
1) Malascalza, Julie 2) Reeb, Lillian
3) Radin, Hailey 4) Wehunt, Avery

Event 20 Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Watauga Middle School 'A' 4:36.86
2 Mountain Island Charter School 'A' 4:46.59
1) Boyd, Javon 2) Branum, Colson
3) Willey, David 4) Jolly, Brayden
3 Lincoln Charter MS 'A' 5:26.04
1) Baity, Kale 2) Dawson, Logan
3) Fay, Ryan 4) Bruce, Luke

Event 21 Girls Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Bankston, Amariah Mountain Isl 30-02.50
2 Smith, Sara Watauga Midd 26-10.75
3 Kincaid, Elizabeth Mountain Isl 23-05.75
4 Rasco, Elise Watauga Midd 22-00.50
5 Garrett, Avery Lincoln Char 19-10.50

Event 22 Boys Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Dewey, Caleb Watauga Midd 32-05.50
2 Turnmire, Nick Watauga Midd 31-02.00
3 Hall, Cameron Watauga Midd 27-09.00
4 Gordon, Noah Watauga Midd x19-06.25
5 Coggins, Sam Watauga Midd x16-07.50
6 Seagren, Logan Lincoln Char 14-04.50
7 Sherrill, Kevin Lincoln Char 14-01.25

Event 23 Girls Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Wehunt, Avery Lincoln Char 53-10
2 Bankston, Amariah Mountain Isl 52-08
3 Smith, Sara Watauga Midd 51-01.50
4 Williams, Kyndal Lincoln Char 45-02.50
5 Rasco, Elise Watauga Midd 40-06
6 Kincaid, Elizabeth Mountain Isl 36-05.50
7 Reeb, Lorelai Lincoln Char 31-03.50
8 Cruz, Rachel Lincoln Char x21-07

Event 24 Boys Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Hall, Cameron Watauga Midd 82-01
2 Turnmire, Nick Watauga Midd 79-07
3 Gordon, Noah Watauga Midd 71-02
4 Dewey, Caleb Watauga Midd 67-00
5 Baity, Kale Lincoln Char 66-08.50
6 Fay, Ryan Lincoln Char 49-02
7 Coggins, Sam Watauga Midd 46-03
8 Washington, Justice Mountain Isl 38-05
9 Solera, Dylan Lincoln Char 35-02.50
10 Willey, David Mountain Isl 35-00
11 Sherrill, Kevin Lincoln Char 31-09
12 Sherrill, Colin Lincoln Char 21-10

Event 25 Girls Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Breath, Rylan Mountain Isl 13-00.25
2 Helms, Sydney Watauga Midd 12-08.00
3 Darner, Kaitlyn Watauga Midd 11-08.00
4 Elliott, Athena Watauga Midd 11-05.25
5 Strouse, Sullivan Mountain Isl 9-11.50

Event 26 Boys Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Railey, Josiah Watauga Midd 16-01.75
2 Greene, Maddox Watauga Midd 15-09.00
3 Todd, Braylen Mountain Isl 14-04.00
4 Williams, Brock Mountain Isl 13-03.75
5 Boyd, Javon Mountain Isl 12-09.00
6 Castro, Eric Mountain Isl x12-01.00
7 Price, Elijah Mountain Isl x10-10.50
8 Willey, David Mountain Isl x10-05.00

Event 27 Girls High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 McGrew, Jaida Mountain Isl 4-02.00
2 Helms, Sydney Watauga Midd J4-00.00
2 Bingham, Kylee Mountain Isl J4-00.00
4 Matheson, Katie Watauga Midd 3-10.00
5 Barnes, Maggie Watauga Midd 3-08.00

Event 28 Boys High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Railey, Josiah Watauga Midd 5-06.00
2 Greene, Maddox Watauga Midd 5-02.00
3 Decker, Nate Mountain Isl 4-10.00
4 Willey, David Mountain Isl 4-06.00

Women - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
1) Mountain Island Charter Sc 80.50 2) Watauga Middle School 52.50
3) Lincoln Charter MS 12

Men - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
1) Watauga Middle School 82 2) Mountain Island Charter S 56
3) Lincoln Charter MS 9