files/MDT&SB-GBR490x110-Dec-2014.jpg files/boone-portraits-proof-sheet-ad.jpg
GoBlueRidge.Net
High Country News, Weather, and Bulletins
HCR WSOC TV NCNN
files/bcbs_2014.gif

Todays ForecastToday:
33°F | 40°F | 60%
Tomorrows ForecastTomorrow:
35°F | 50°F | 40%
  Swap Shop Online
Home Weather Classifieds Jobs Real Estate Autos
Pennell Finishes Sixth at BAA Invitational PDF Print
Written by Mike Kelly   
Wednesday, 23 April 2014 08:07

Tyler Pennell of Zap Fitness Foundation of Blowing Rock, N.C. Pennell, who is a member of the U.S. Mens' half-marathon team, finished sixth on Saturday in the Boston Athletic Association Invitational.

 

 

 

Pennell finished sixth in 13:42, best his personal-best time by four seconds in a five-kilomteter race.

 

Sarah Pezzullo of Zap Fitness finished 13th in the women's race (16:02).

 

 

CATAWBA EASTER CLASSIC

Monday's opening round (at Henkel-Alley Field)

No. 2 Fred T. Foard 9, No. 7 St. Stephens 4

No. 6 West Caldwell 3, No. 3 Maiden 2

No. 1 Bunker Hill 5, No. 8 South Iredell 4

No. 5 Hickory 11, No. 4 Newton-Conover 3

 

Tuesday's second round (at Henkel-Alley Field)

Consolation

No. 7 St. Stephens 3, No. 3 Maiden 0

No. 8 South Iredell 10, No. 4 Newton-Conover 0

 

Winner's bracket semifinals

No. 2 Fred T. Foard 5, No. 6 West Caldwell 0

No. 5 Hickory 3, No. 1 Bunker Hill 0

 

Wednesday's games (at Henkel-Alley Field)

 

Third-place game

No. 1 Bunker Hill (14-3) vs. No. 6 West Caldwell (7-10)

 

Championship game

No. 2 Fred T. Foard (13-4) vs. No. 5 Hickory (8-8)

 

MONDAY'S GAMES

NORTHWESTERN 3A/4A CONFERENCE

 

Freedom 9, Avery 0

 

TUESDAY'S GAMES

East Burke  6, Freedom 1

SHELBY EASTER TOURNAMENT

(Monday through Thursday at Shelby High)

 

Monday’s games

West Lincoln 7, Crest 6

South Caldwell 3, Shelby 0

 

Tuesday’s results

Kings Mountain 12, Chase JVs 2, 6 inn.

Burns 7, Chase 4

 

Wednesday’s games

Chase JVs vs. Chase varsity, 11:30 a.m.

Crest vs. Shelby, 2 p.m.

Kings Mountain vs. Burns, semifinal, 5 p.m.

West Lincoln vs. South Caldwell, semifinal, 7:30 p.m.

 

Thursday’s games

Seventh place: Consolation round losers, 11:30 a.m.

Fifth place: Consolation round winners, 2 p.m.

Third place: Semifinal losers, 5 p.m.

Championship: Semifinal winners, 7:30 p.m

 

 

Friday’s games

Patton at Draughn, 1 p.m.

 

Saturday’s games

Patton at Asheville Roberson

South Caldwell at Draughn, 2:30 p.m.

  
Prev ArticleNext Article
 
Share This Article:
Facebook Twitter Pinterest Email