files/MDT&SB-GBR490x110-Dec-2014.jpg files/boone-portraits-proof-sheet-ad.jpg
GoBlueRidge.Net
High Country News, Weather, and Bulletins
HCR WSOC TV NCNN
files/bcbs_2014.gif

Todays ForecastToday:
27°F | 40°F | %
Tomorrows ForecastTomorrow:
30°F | 36°F | 40%
  Swap Shop Online
Home Weather Classifieds Jobs Real Estate Autos
UPDATED: EASTER TOURNAMENT RESULTS..... PDF Print
Written by Mike Kelly   
Tuesday, 22 April 2014 08:44

The Watauga High baseball team will play in the Tarboro Easter classic Thursday and Friday. The Pioneers will play a day-night doubleheader

Thursday.

 

The Pioneers (7-11) mired in a three-game losing streak, take on Rocky Mount Prep Thursday afternoon at 1 p.m.; they play Tarboro, the host school, Thursday night at 7 p.m. The tournament wraps up on Friday.

 

Jesse Illhch (1-1, 11.20 earned-run-average) will get the starting nod against Rocky Mount Prep Thursday afternoon; Matt Lambert (2-1, 2.92 ERA) will get the start Thursday night against Tarboro; Hunter Isaacs (3-2, 2.89 ERA) will start on Friday.

 

Coverage of Thursday's afternoon game begins at 12:30 p.m. on AM 1450, WATA and GoBlueridge.net; coverage of Thursday night's game starts at 6:50 p.m. on WATA and GBR. Friday's schedule, depending on what happens Thursday, is TBA.

 

BASEBALL

CATAWBA VALLEY EASTER CLASSIC PAIRINGS

Monday’s results

No. 2 Fred T. Foard 9, No. 7 St. Stephens 4

No. 6 W. Caldwell 3, No. 3 Maiden 2

No. 1 Bunker Hill 5, No. 8 S. Iredell 4

No. 5 Hickory 11, No. 4 Newton-Conover 3

 

Tuesday’s games

Consolation

No. 7 St. Stephens (3-14) vs. No. 3 Maiden (9-7), noon

No. 8 S. Iredell (2-14) vs. No. 4 Newton-Conover (8-12), 2:30 p.m.

 

Semifinals

No. 6 W. Caldwell (9-9) vs. No. 2 Fred T. Foard (13-5), 5 p.m.

No. 5 Hickory (9-8) vs. No. 1 Bunker Hill (15-3), 7:30 p.m.

 

Wednesday’s games

Third-place: Semifinal losers, 4:30 p.m.

Championship: Semifinal winners, 7:30 p.m.

 

SHELBY EASTER TOURNAMENT

(Monday through Thursday at Shelby High)

Monday’s results

W. Lincoln 7, Crest 6

South Caldwell 3, Shelby 0

Tuesday’s games

Kings Mountain vs. Chase JVs, 4 p.m.

Burns vs. Chase, 7 p.m.

 

Wednesday’s games

Kings Mountain-Chase JV loser vs. Burns-Chase loser, 11:30 a.m.

Crest vs. Shelby, 2 p.m.

Kings Mountain-Chase JV winner vs. Burns-Chase winner, semifinal, 5 p.m.

W. Lincoln vs. S. Caldwell, semifinal, 7:30 p.m.

 

Thursday’s games

Seventh place: Consolation round losers, 11:30 a.m.

Fifth place: Consolation round winners, 2 p.m.

Third place: Semifinal losers, 5 p.m.

Championship: Semifinal winners, 7:30 p.m.

  
Prev ArticleNext Article
 
Share This Article:
Facebook Twitter Pinterest Email