files/MDSB-GBR-490x110-Nov-2014.jpg files/bp-santa_320x110.jpg
GoBlueRidge.Net
High Country News, Weather, and Bulletins
HCR WSOC TV NCNN
files/bcbs_2014.gif

Todays ForecastToday:
30°F | 33°F | 50%
Tomorrows ForecastTomorrow:
21°F | 38°F | 30%
  Swap Shop Online
Home Weather Classifieds Jobs Real Estate Autos
NCHSAA REGIONAL BASKETBALL TOURNAMENTS IN FAYETTEVILLE, GREENSBORO PDF Print
Written by Rick Strunk   
Saturday, 01 March 2014 20:18

The North Carolina High School Athletic Association's regional basketball tournaments, will get underway on Tuesday as the state's prep teams continue the road toward the state championships.

 

 

Third round winners from the East will be going to Fayetteville for the fourth consecutive year. The games will be played both the Crown Coliseum and the Crown Arena in Fayetteville. In the west, teams will be going to Greensboro for the fourth straight year, with games at the Greensboro Coliseum Special Events Center and Fleming Gymnasium at the University of North Carolina at Greensboro.

 

The Greensboro Sports Commission, the Greensboro Sports Council and Greensboro Area Convention and Visitors Bureau assist with the Western Regional. Among the primary sponsors for the Eastern Regional are Wells Fargo, the Crown Complex, the Fayetteville Public Works Commission, the Fayetteville Convention and Visitors Bureau, and the Cumberland County Schools.

 

The winners from the regional tournament games will advance to the state championship contests. The 100th men's championships and the 43rd renewal of the women's finals will be held at the Dean E. Smith Center on the University of North Carolina campus and Reynolds Coliseum at North Carolina State University, scheduled for March 15. The 1-A and 3-A finals will be at the Smith Center while the 2-A and 4-A championships are set for Reynolds Coliseum.

 

On Monday, March 3, press conferences for the state championships will be held at the Crown Coliseum for the Eastern Region and the Greensboro Coliseum Special Events Center for the Western Region. The head coaches of each of the competing teams and other school officials will on hand to preview the upcoming games.

 

 

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION

2014 REGIONAL BASKETBALL TOURNAMENT PAIRINGS

(seed listed, note that records listed are from MaxPreps)

 

 

Eastern Regionals-Men

Class 2A- at Crown Arena

Tuesday, March 4, 7 p.m.: (3) Southwest Onslow (19-3) vs. (10) Northside (Jacksonville) (22-3)

Tuesday, March 4, 8:30 p.m.: (1) Trinity (26-1) vs. (5) Kinston (23-4)

Saturday, March 8, noon championship at Crown Arena

 

Class 3A- at Crown Coliseum

Wednesday, March 5, 7 p.m.: (6) Havelock (19-6) vs. (2) Wilson Hunt (23-2)

Wednesday, March 5, 8:30 p.m.: (1) Orange (25-5) vs. (5) West Brunswick (20-7)

Saturday, March 8, 2 p.m.: championship at Crown Coliseum

 

 

Class 1A- at Crown Arena

Thursday, March 6, 7 p.m.: (1) East Carteret (29-0) vs. (2) Plymouith (19-4)

Thursday, March 6, 8:30 p.m.: (13) Wallace-Rose Hill (13-13) vs. (2) Rocky Point Heide Trask, 24-5)

Saturday, March 8, 4 p.m.: championship at Crown Arena

 

 

Class 4A- at Crown Coliseum

Friday, March 7, 7 p.m.: (3) Clayton (23-4) vs. (7) Apex (20-7)

Friday, March 7, 8:30 p.m.: (9) Cary Panther Creek (22-5) vs. (4) Raleigh Millbrook (24-4)

Saturday, March 8, 6 p.m.: championship at Crown Coliseum

 

 

Eastern Regionals-Women

Class 3A- at Crown Coliseum

Tuesday, March 4, 7 p.m.: (3) West Craven (26-1) vs. (2) Northern Nash (26-1)

Tuesday, March 4, 8:30 p.m.: (1) Chapel Hill (29-0) vs. (4) Cameron Union Pines (24-4)

Saturday, March 8, noon: championship at Crown Coliseum

 

 

Class 2A- at Crown Arena

Wednesday, March 5, 7 p.m.: (1) Reidsville (24-0) vs. (4) East Bladen (28-1)

Wednesday, March 5, 8:30 p.m.: (6) Kinston (24-2) vs. (7) High Point Andrews (22-5)

Saturday, March 8, 2 p.m.: championship at Crown Arena

 

 

Class 4A- at Crown Coliseum

Thursday, March 6, 7 p.m.: (1) Raleigh Millbrook (24-3) vs. (5) Durham Hillside (23-5)

Thursday, March 6, 8:30 p.m.: (19) Durham Riverside (19-8) vs. (2) Southeast Raleigh (24-2)

Saturday, March 8, 4 p.m.: championship at Crown Coliseum

 

 

Class 1A- at Crown Arena

Friday, March 7, 7 p.m.: (1) Riverside (Martin) (27-0) vs. (3) Pamlico (23-5)

Friday, March 7, 8:30 p.m.: (4) East Columbus (19-5) vs. (2) Rosewood (24-1)

Saturday, March 8, 6 p.m.: championship at Crown Arena

 

 

Western Regionals-Men

 

 

Class 1A- at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro

Wednesday, March 5, 7 p.m.: (5) Alleghany (22-6) vs. (2) Avery County (25-4)

Wednesday, March 5, 8:30 p.m.: (1) Albemarle (25-2) s. (2) Winston-Salem Prep (23-4)

Saturday, March 8, 2 p.m.: championship at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro

 

 

Class 4A- at Greensboro Coliseum Special Events Center

Thursday, March 6, 7 p.m.: (11) Charlotte Ardrey Kell (24-6) vs. (2) Lake Norman (26-1)

Thursday, March 6, 8:30 p.m.: (1) Greensboro Page (26-2) vs. (20) West Charlotte (22-6)

Saturday, March 8, 4 p.m: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center

 

 

Class 2A- at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro

Thursday, March 6, 7 p.m.: (1) Sylva Smoky Mountain (27-0) vs. (5) Gastonia Hunter Huss (23-5)

Thursday, March 6, 8:30 p.m.: (11) East Rutherford (21-5) vs. (7) North Rowan (19-5)

Saturday, March 8, 4 p.m.: championship at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro

 

 

Class 3A- at Greensboro Coliseum Special Events Center

Friday, March 7, 7 p.m.: (3) Morganton Freedom (28-1) vs. (2) Weddington (27-2)

Friday, March 7, 8:30 p.m.: (8) North Forsyth (21-8) vs. (4) Canton Pisgah (25-3)

Saturday, March 8, 6 p.m.: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center

 

 

 

Western Regionals-Women

Class 4A- at Greensboro Coliseum Special Events Center

Tuesday, March 4, 7 p.m.: (6) West Forsyth (25-3) vs. (1) Charlotte Myers Park (27-1)

Tuesday, March 4, 8:30 p.m.: (9) Winston-Salem Mount Tabor (23-6) vs. (5) Charlotte Ardrey Kell (26-4)

Saturday, March 8, noon: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center

 

 

Class 2A- at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro

Tuesday, March 4, 7 p.m.: (8) Franklin (26-3) vs. (4) East Rutherford (23-2)

Tuesday, March 4, 8:30 p.m.: (3) East Davidson (24-3) vs. (2) Catawba Bandys (29-0)

Saturday, March 8, noon: championship at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro

 

 

Class 3A- at Greensboro Coliseum Special Events Center

Wednesday, March 5, 7 p.m.: (3) Weddington (25-4) vs. (2) Canton Pisgah (27-1)

Wednesday, March 5, 8:30 p.m.: (1) Hickory (27-0) vs. (12) Morganton Freedom (21-8)

Saturday, March 8, 2 p.m.: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center

 

 

Class 1A- at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro

Friday, March 7, 7 p.m.: (1) Cherokee (25-3) vs. (6) Hayesville (27-3)

Friday, March 7, 8:30 p.m.: (5) Winston-Salem Prep (22-6) vs. (2) Kernersville Bishop McGuinness (25-4)

Saturday, March 8, 6 p.m.: championship at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro

 

  
Prev ArticleNext Article
 
Share This Article:
Facebook Twitter Pinterest Email