GoBlueRidge.Net
High Country News, Weather, and Bulletins
HCR WSOC TV NCNN
files/auto-banner-2014.gif

files/teacher-of-the-month.pngTodays ForecastToday:
61°F | 34°F | %
Tomorrows ForecastTomorrow:
67°F | 49°F | %
  Swap Shop Online
Home SportsPass SportsPass Weather Classifieds Jobs Real Estate Autos
Dicus Memorial Tournament This Weekend PDF Print
Written by Staff Reports   
Thursday, 20 June 2013 16:20

The fifth annual Will Dicus Memorial Baseball Tournament will be held this weekend, June 22,23. This 100% charity tournament has over 38 teams participating and is completely sold out. Proceeds are donated to local charities.

The tournament grew from 12 teams and two age groups in 2009 to 32 teams and four age groups for baseball and two girls softball age groups in 2012. In 2013, the tournament has expanded by adding six more teams and one more age division. This season there will be two age divisions in baseball: 12-and-under, and 10-and-under; there will be an 8-and-under machine pitch baseball tournament, and there will be a 12-and-under girls softball tournament.
Games will be played at the Watauga Parks and Recreation Department's Industrial and Optimist Fields, Pioneer Field at Watauga High School, and the softball comples at WHS.
Admission is $5 daily, a weekend pass for Saturday and Sunday is only $8. Children 12-and-under will be admitted free. There will also be free parking. For more information, please contack Bill Dicus (828) 964-0061 for the baseball touranment, and Jay Jackson (828) 850-0143 for the girl's softball tournament.


Teams


12U

​Watauga
Equip
Lenoir 12u
Lenoir 11u
Hudson​ All Stars
Ashe​
Mitchell
Abingdon


10U
Watauga Warriors
Wilkes Wombats
Equip 10u
Equip 9u
Lenoir 10u
Lenoir 9u​
Ashe​
Mitchell
Hudson
Avery Bulls
Foothill Gators 9u
​Yadkin All Stars


8U Machine Pitch

Watauga Braves
Yadkin All Stars
Equip 8u
Equip 7u
Lenoir
Hudson Hornets
Hudson 7u All Stars
Ashe​
Hildebran All Stars
Abingdon Falcons Blue
Avery Bulls
Abingdon Falcons Grey 7u


Girls Softball 12u

Lipford Roofing (Watauga)
Morganton
Mitchell
Lenoir Rippers
Avery County
Ashe County


SCHEDULE


Machine Pitch 8U - Complex Fields (next to Watauga County Swimming Pool, near Industrial Fields)


* We will have both 7u and 8u champions. 7u will be based on round-robin play from Saturday among the 3 7u teams.

Teams:

1. Watauga Braves
2. Yadkin All Stars
3. Equip 8u
4. Equip 7u
5. Lenoir
6. Hudson Hornets
7. Hudson 7u All stars
8. Ashe
9. Hildebran All Stars
10. Abingdon Falcons Blue
11. Abingdon Falcons Grey 7u
12. Avery Bulls


Saturday (Pool Play)  Complex Field 1

9:00a             Equip 8u v Avery         game 1
10:30a           Yadkin v. Abingdon Blue   game 2
12:00p           Watauga v Hudson Hornets  game 3
1:30p             Hudson 7u v Abingdon Grey 7u game 4
3:00p             Hildebran v. Ashe        game 5
4:30p             Lenoir v. Yadkin         game 6


Saturday (Pool Play) Complex Field 2

9:00a      Watauga v Ashe             game 7
10:30a    Equip 7u v. Hudson 7u       game 8
12:00p    Equip 8u v Hildebran        game 9
1:30p      Lenoir v Abingdon Blue     game 10
3:00p      Hudson v Avery             game 11
4:30p      Equip 7u v Abingdon Grey 7u game 12


*Bracket play seedings based on 1: won/loss record initial two games, then 2: runs allowed. If 2+ teams tie for a seeding we will make a random draw for the position. 7u teams will play the 7, 8, 9 seeds among the 8u teams.
7U Champions = A;  7u 2nd place = B; 7u 3rd place = C


Sunday (Bracket Play) Complex Field 1


12:15p  8u seed 1 v  8u seed 4    game 13
1:45p    8u seed 7  v 7u A        game 14
3:15p    8u seed 8 v 7u B         game 15


Sunday (Bracket Play) Complex Field 2


12:15p  8u seed 2 v 8u seed 3    game  16
1:45p    8u seed 5 v 8u seed 6   game 17
3:15p    8u seed 9 v 7u C        game 18


Championship Game


4:45p    winner game 13 vs winner game 16


Criteria for seeding teams after pool play:

1. won/loss record
2. total defensive runs allowed
3. random draw if 2+ tied for same seeding


10u Baseball: There will be a 10u champion and a 9u champion (see details below)


SATURDAY SCHEDULE:
FIELD

Small              Big                     Complex
Time        Industrial        Industrial                  #3

____________________________________________________________________
9:00      Equip 10u x Ashe  Avery x Wombats       Equip 9u x Lenoir 9u
11:00                       Hudson x Watauga      Lenoir 10u x Mitchell
1:15      Avery x Yadkin    Equip 10 x Watauga    Lenoir 9u x Foothills 9u
3:15                        Mitchell x Ashe       Wombats x Lenoir 10u
5:15                        Hudson x Yadkin       Equip 9u x Foothills 9u


9u Championship will be determined by Saturday round robin play. 9u champion based on:  1: won loss record from initial 2 games and 2: runs allowed, and 3: if 2+ teams tie for the championship we will declare co-champions.
On Sunday the 9u teams will play the lower-seeded 10u teams.
10u seeding for Sunday based on:  1: won loss record from initial 2 games, 2: runs allowed, and 3: if 2+ teams tie for a seeding we will do a random draw for the seed
A = 9u Champion, B = 9u second place, C = 9u third place


FIELD
Time          Small Industrial      Complex #3        Big Industrial

______________________________________________________________
12:30                                1 x 4              2 x 3
2:30                                 7 x A              5 x 6
4:30          10 u Championship      8 x B              9 x C
game (winners of
the two 12:30 games)



12u Baseball      Game Schedule

The 12u teams will play a 3-team round robin within their pool. The top seed from the Will Pool and Dicus Pool with play for the championship. The seeding will be determined by: 1: won/loss record from 3 games in pool, 2: runs allowed, and 3: if 2+ teams are tied for the seed we will do a random draw.


Will           Dicus
Pool           Pool

______________________________
Hudson        Abingdon
McDowell      Lenoir 11
Ashe          Watauga
Equip         Mitchell


SATURDAY SCHEDULE:


Field =               Field =
Time                  Optimist               Small Industrial

_________________________________________
9:00            Ashe x Equip
11:00          Lenoir 11u x Watauga          Hudson x McDowell
1:15            Abingdon x Mitchell
3:15            Hudson x Equip               McDowell x Ashe
5:15            Abingdon x Watauga           Lenoir 11 x Mitchell


SUNDAY SCHEDULE:


Sunday            Field =                     Field =
Time              Optimist                    Small Industrial

__________________________________________________
12:30        McDowell x Equip                 Watauga x Mitchell
2:30         Abingdon x Lenoir 11             Hudson x Ashe
4:30         12U Championship


Softball Game Schedule
Saturday (all games at Watauga High School)

Game #1 9:00a Lipford Roofing vs. Lenoir
Game #2 10:30a Ashe vs. Avery
Game #3 12:00p Mitchell vs. Morganton
Game #4 1:30p Avery vs. Lipford Roofing
Game #5 3:00p Morganton vs. Lenoir
Game #6 4:30p Mitchell vs. Ashe
Each game is 1 hour, 10 minutes long.."drop dead" finish, ties are allowable


Sunday

Game #7 1:00p Seed #5 vs. Seed #6
Game #8 2.30p Seed #1 vs. Seed #4
Game #9 4.00p Seed #2 vs. Seed #3
Game #10 5:30p Winner of Game #8 vs. Winner of Game #9
Each game is 1 hour, 15 minutes.."finish the inning". A tie is possible in Game #7. International Tie-Breaker will be applied in Games 8-10.


Photo Courtesy: Will Dicus, Will Dicus Foundation







  
Prev ArticleNext Article
 
Share This Article:
Facebook Twitter Pinterest Email

files/Carolina-Panthers.gif
files/goheels.gif
files/appstatemountaineers.gif
files/whs_pioneers.gif
files/Avery-Vikings.jpg