GoBlueRidge.Net
High Country News, Weather, and Bulletins
HCR WSOC TV NCNN
files/auto-banner-2014.gif

files/teacher-of-the-month.pngTodays ForecastToday:
34°F | 69°F | %
Tomorrows ForecastTomorrow:
47°F | 66°F | %
  Swap Shop Online
Home SportsPass SportsPass Weather Classifieds Jobs Real Estate Autos
WHS Track Produces 14 Top Five Finishers PDF Print
Written by Mike Kelly   
Friday, 27 January 2012 09:06

The Watauga High men's and women's indoor track team produced 14 top five finishers on Wednesday at Mount Tabor High School in Winston-Salem.  Zach Helms won WHS's only event of the day as he captured the title in the

55-meter hurdles. He won the event in 8.10 seconds. Zach Styron finished fourth in 10.70. Stephen Schmal turned in a second-place finish in the 500-meter run (1:09.20). Jacob Soule was third in the 3200-meter run (11:21.70); Drew Boyette was fourth in the 3200 (11:41). Eric Dehus finished in a second-place tie in the high jump (5-feet, 10-inches); Justin Hall finished fourth in the triple jump (37-feet, 4-inches); and WHS finished fourth in the 4x800-meter relay (9:44.10).
Kathleen Mansure and Tara Trivette paced the women's team. Mansure finished second in the 3200 (13:10.40), and Trivette turned in a second-place finish in the high jump (5-0). Taylor Nelson finished third in the 1,000-meter run (3:28.10), and Lynde Wangler finished third in the 3200 (13:18.10). Lorraine Mann finished fourth in the shot put (24-feet, 10-inches), and WHS finished fifth in the 4x800 relay (12:02.40).
" We took mostly young kids to give them one last chance to run this season," said WHS coach Kevin Shaw. "We have a meet this weekend (Friday and Saturday) at a brand new facility in Winston-Salem. All of our state qualifiers are going."
And it should be a good test for the Pioneers. WHS will compete in the JDL Fast Track Meet. WHS has 14 state qualifiers in 18 events. The state championships will be held at UNC-Chapel Hill on Saturday, February 11.

 

Mount Tabor PolarBear 1-25-12 - 1/25/2012                  
                                Mount Tabor HS                                
                                    Results                     
              
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 West Forsyth  'A'                                  10:11.70 
  2 Parkland  'A'                                      10:18.90 
  3 Mount Tabor  'A'                                   10:50.20 
  4 Mount Tabor  'B'                                   11:37.30 
  5 Watauga  'A'                                       12:02.40 
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Parkland  'A'                                       8:38.70 
  2 Mount Tabor  'A'                                    8:51.50 
  3 East Forsyth  'A'                                   9:37.20 
  4 Watauga  'A'                                        9:44.10 
  5 Mount Tabor  'B'                                   10:04.00 
 
Event 3  Girls 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Williams, Ebony              Parkland                  8.60   1
  2 Roberts, Makaila             Ronald Reagan             9.00   1
  2 Mack, Lanetia                Mount Tabor               9.00   1
  4 Ford, Jasmine                Parkland                  9.40   1
  5 Hale, Nateja                 Parkland                  9.50   1
  6 Copsey, Anna                 West Forsyth              9.90   2
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Helms, Zach                  Watauga                   8.10   1
  2 Timmons, Jalen               RJ Reynolds               8.80   2
  3 Daniels, Twone               RJ Reynolds               9.40   2
  4 Styron, Zach                 Watauga                  10.70   1
  5 Jones, Dante                 East Forsyth             11.10   1
 
Event 5  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Rayfield, Madison            East Forsyth              7.00   1
  2 Morrison, Erin               Parkland                  7.20   1
  2 Logan, Katerra               Mount Tabor               7.20   1
  4 Culbreath, Jocelyn           Ronald Reagan             7.30   1
  4 Thomas, Alexis               East Forsyth              7.30   2
  6 Mumford, Ila                 Parkland                  7.40   1
  6 Funderburk, Fatima           RJ Reynolds               7.40   4
  6 Spigner, Myshale             Parkland                  7.40   2
  9 Mack, Lanetia                Mount Tabor               7.50   2
 10 Kapec, Delaney               Glenn                     7.60   3
 11 Watson, Jessica              Ronald Reagan             7.70   2
 11 Carmon, Rachel               Ronald Reagan             7.70   2
 13 Tyson, Miranda               Mount Tabor               7.80   1
 13 Montgomery, Elicia           West Forsyth              7.80   3
 15 Hardy, Giselle               East Forsyth              7.90   3
 16 Averitt, Danielle            West Forsyth              8.00   5
 17 Lange, Haley                 Glenn                     8.20   3
 18 Baird, Kendyl                Watauga                   8.30   3
 19 Ocquendo, Tatiana            Glenn                     8.60   5
 20 Wright, Katie                Bishop McGuiness          9.20   4
 21 Senter, Alexis               Surry Central             9.50   4
 
Event 6  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Gamble, Jereme               Mount Tabor               6.30   1
  1 Lewis, Jermaine              West Forsyth              6.30   1
  1 King-Penn, Jakara            Ronald Reagan             6.30   1
  4 Green, Jordan                Parkland                  6.50   1
  4 Cameron, Joseph              Ronald Reagan             6.50   1
  6 Timmons, Jalen               RJ Reynolds               6.60   5
  7 Worthy, Brandon              Mount Tabor               6.70   2
  7 Williams, Kadeem             Parkland                  6.70   5
  7 Williams, Jordan             Mount Tabor               6.70   2
 10 Patterson, Aaron             Glenn                     6.80   2
 10 Horn, Nick                   Parkland                  6.80   4
 10 Schmal, Stephen              Watauga                   6.80   2
 13 Hines, Terry                 RJ Reynolds               6.90   4
 14 Daniels, Twone               RJ Reynolds               7.00   4
 14 Long, Daylen                 Glenn                     7.00   5
 16 Jones, Terrell               Glenn                     7.10   4
 17 Roberts, Blake               East Forsyth              7.20   3
 18 Brannan, Riley               Bishop McGuiness          7.30   3
 18 LaMuraglia, Thomas           Bishop McGuiness          7.30   3
 18 Green, Daryl                 Parkland                  7.30   4
 21 Ivory, Sebastian             Watauga                   8.60   3
 
Event 7  Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Cupello, Danella             East Forsyth           6:03.90 
  2 Creasy, Dayna                Ronald Reagan          6:07.10 
  3 Kirse, Haley                 Mount Tabor            6:25.60 
  4 Skinner, Julia               West Forsyth           6:37.80 
  5 Beauchamp, Julia             Ronald Reagan          6:40.30 
  6 Trejo, Maria                 Surry Central          6:42.20 
  7 Cupello, Christina           East Forsyth           6:42.90 
  8 Whitley, Rebecca             Ronald Reagan          6:43.20 
  9 Blackwell, Brook             Watauga                6:43.50 
 10 Federova, Veronica           Mount Tabor            6:45.60 
 11 Gibbes, Mikayla              Ronald Reagan          6:49.00 
 11 Gibbs, Anna                  Ronald Reagan          6:49.00 
 13 Anderson, Morgan             Ronald Reagan          6:50.00 
 14 Carlson, Margaret            RJ Reynolds            6:51.20 
 15 Daley, Summer                Ronald Reagan          6:51.60 
 16 Hester, Emily                Mount Tabor            6:53.60 
 17 O'Connell, Delaney           Ronald Reagan          6:55.20 
 18 Steelman, Ashlyn             Ronald Reagan          6:55.40 
 19 Sudbeck, Madalyn             Ronald Reagan          6:58.20 
 20 Burg, Dara                   Ronald Reagan          6:58.80 
 21 Neely, Paige                 Mount Tabor            7:00.00 
 22 Tolley, Lydia                Ronald Reagan          7:03.00 
 23 Mccutchuon-Nunn, Shelyn      Unattached             7:20.40 
 24 Shuping, Kaitie              RJ Reynolds            7:20.80 
 25 Hampton, Hannah              Watauga                7:21.20 
 26 Ward, Kellie                 East Forsyth           7:32.40 
 27 Speaks, Susan                Ronald Reagan          7:36.30 
 28 Lewis, Phoebe                RJ Reynolds            7:46.60 
 29 Dunn, Daniell                Surry Central          8:26.60 
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Swink, Justin                West Forsyth           4:50.50 
  2 Gerber, Alexander            Ronald Reagan          4:56.10 
  3 Koeval, Blake                West Forsyth           4:58.50 
  4 Langevin, Alex               West Forsyth           4:59.20 
  5 Cumbo, James                 Ronald Reagan          5:03.70 
  6 Zimmermann, Alexander        Ronald Reagan          5:04.10 
  7 Spieler, August              Ronald Reagan          5:10.20 
  8 Midkiff, Alex                East Forsyth           5:14.20 
  9 Redden, Greg                 Bishop McGuiness       5:14.60 
 10 Espinoza, Vernon             West Forsyth           5:14.90 
 11 Pollock, Joey                East Forsyth           5:16.10 
 12 Lewis, Dylan                 Watauga                5:19.10 
 13 Flynn, Patrick               Ronald Reagan          5:30.50 
 14 Armstrong, Raleigh           Mount Tabor            5:35.50 
 15 Stewart, Bradley             Ronald Reagan          5:36.80 
 16 Abou-Rizk, Fouad             Mount Tabor            5:38.00 
 17 Pirro, David                 West Forsyth           5:38.90 
 18 Tomlinson, Christopher       Ronald Reagan          5:40.80 
 19 Creech, Will                 West Forsyth           5:41.40 
 20 Albertini, Christian         Mount Tabor            5:41.80 
 21 Cole, Zach                   Watauga                5:42.80 
 22 Cannon, William              Ronald Reagan          5:43.60 
 23 Kissinger, Ryan              Ronald Reagan          5:44.30 
 24 Peddycord, Justin            Ronald Reagan          5:46.90 
 25 McGuire, James               Ronald Reagan          5:56.00 
 26 Pegram, Will                 Mount Tabor            6:00.50 
 27 McKearney, Conor             West Forsyth           6:04.60 
 28 Baker, Ben                   Glenn                  6:04.90 
 29 Wallace, Jake                Glenn                  6:05.10 
 30 Christakos, Arthur           Mount Tabor            6:09.40 
 31 Sapp, Matthew                West Forsyth           6:32.40 
 
Event 9  Girls 500 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Morrison, Erin               Parkland               1:18.40   1
  2 Capshaw-Mack, Sophie         Ronald Reagan          1:22.10   1
  3 Mitchell, Brianna            Parkland               1:23.00   1
  4 Wiggins, Danisha             Parkland               1:23.20   2
  5 Singleton, Courtney          Parkland               1:24.60   1
  6 Brubaker, Ashley             Ronald Reagan          1:25.90   1
  7 Edwards, Somora              Parkland               1:26.00   2
  8 Eichhorn, Brianna            Bishop McGuiness       1:26.50   1
  9 Meyer, Claire                Ronald Reagan          1:27.40   1
 10 Altmann, Katie               RJ Reynolds            1:28.80   2
 11 Thomas, Pashara              Mount Tabor            1:29.00   2
 12 Becker, Amanda               Mount Tabor            1:30.20   1
 12 Kapec, Delaney               Glenn                  1:30.20   2
 14 Errington, Alex              Bishop McGuiness       1:33.20   2
 15 Tyson, Miranda               Mount Tabor            1:34.40   2
 16 Hauser, Kristen              West Forsyth           1:35.50   2
 17 Herman, Kaitlyn              Watauga                1:36.40   1
 18 Parish, Eliza                East Forsyth           1:39.90   2
 19 Bryant, Miaysha              Parkland               1:41.00   1
 20 Lange, Haley                 Glenn                  1:42.30   1
 21 Beauchamp, Rachel            Ronald Reagan          1:43.50   2
 22 Goldsmith, Malaycia          Parkland               1:45.20   2
 23 Sunda, Mallory               Mount Tabor            1:48.00   1
 23 Todd, Casey                  East Forsyth           1:48.00   2
 25 Goolsby, Terayah             West Forsyth           1:52.20   2
 25 Cater, Kyra                  East Forsyth           1:52.20   2
 27 Bass, Amelia                 Parkland               2:04.10   1
 
Event 10  Boys 500 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Elliott, Josiah              Parkland               1:05.90   3
  2 Schmal, Stephen              Watauga                1:09.20   2
  3 Cloud, Dashaun               Mount Tabor            1:09.60   2
  4 Britt, Colby                 Mount Tabor            1:10.40   2
  5 Jones, Damien                Glenn                  1:11.30   1
  5 Jones, Terrell               Glenn                  1:11.30   2
  7 Jordan, Brian                Bishop McGuiness       1:12.80   1
  8 Washington-Saunders, Cha     Ronald Reagan          1:13.30   2
  9 Sides, MJ                    RJ Reynolds            1:13.40   2
 10 Jordan, Gaired               Parkland               1:14.20   2
 11 Oberst, Matthew              Ronald Reagan          1:14.90   1
 12 Graham, Xavier               Ronald Reagan          1:18.90   2
 13 Bunch, Braxton               Ronald Reagan          1:19.60   2
 14 Brannan, Riley               Bishop McGuiness       1:20.10   1
 15 Mack, Ryder                  Ronald Reagan          1:21.30   2
 16 Dougherty, Tim               West Forsyth           1:22.00   2
 17 Schmidt, Austin              West Forsyth           1:24.00   1
 18 Gentry, Billy                Mount Tabor            1:28.20   2
 19 Caruthers, Jonas             Glenn                  1:29.30   1
 20 Smith, Lavan                 RJ Reynolds            1:31.30   1
 21 Snider, Robbie               East Forsyth           1:36.30   3
 
Event 11  Girls 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Moerk, Hannah                East Forsyth           3:17.70 
  2 Hucks, Stephanie             Parkland               3:25.60 
  3 Nelsen, Taylor               Watauga                3:28.10 
  4 Marshall, Elisabeth          West Forsyth           3:29.10 
  5 Latham, Jordan               Parkland               3:31.10 
  6 Newsome, Mackenzie           West Forsyth           3:37.30 
  7 Caviness, Kassidy            West Forsyth           3:42.60 
  8 Creasy, Dayna                Ronald Reagan          3:46.00 
  9 Gibbes, Mikayla              Ronald Reagan          3:51.90 
 10 Madigan, Kelly               Ronald Reagan          3:58.00 
 11 Trejo, Maria                 Surry Central          3:58.70 
 12 Nelsen, Mackenzie            Watauga                4:01.80 
 13 Kane, Emily                  Watauga                4:06.40 
 14 Lehr, Elise                  Watauga                4:24.70 
 
Event 12  Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Callender, Alex              Ronald Reagan          2:47.70 
  2 Dula, Robert                 Parkland               2:50.00 
  3 Wilson, Joe                  RJ Reynolds            2:52.80 
  4 Council, Eric                Parkland               2:53.40 
  5 Bruns, Zach                  Bishop McGuiness       2:53.90 
  6 Cannon, Terrence             Parkland               2:54.50 
  7 Vasquez, Miguel              West Forsyth           2:56.30 
  8 Price, Chris                 West Forsyth           2:57.40 
  9 Hickernell, Dustin           Watauga                2:59.80 
 10 Gerber, Alexander            Ronald Reagan          3:00.80 
 11 Spieler, August              Ronald Reagan          3:01.20 
 12 Johnson, Luke                Watauga                3:03.70 
 13 Ampolini, Jude               RJ Reynolds            3:09.10 
 14 Reagan, Justin               Watauga                3:09.60 
 15 Younger, Nick                Watauga                3:10.00 
 16 Barnes, Travis               East Forsyth           3:11.60 
 17 Olsen, Will                  Mount Tabor            3:13.40 
 18 Salt, Jack                   Mount Tabor            3:29.80 
 19 Agnew, Sam                   Mount Tabor            3:39.70 
 20 Wysor, Caleb                 Watauga                5:21.50 
 
Event 13  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Spigner, Myshale             Parkland                 41.30   1
  2 Logan, Katerra               Mount Tabor              41.50   1
  3 Williams, Ebony              Parkland                 41.90   1
  4 Funderburk, Fatima           RJ Reynolds              42.80   4
  5 Price, Alison                West Forsyth             43.10   1
  6 Preston, Gustell             Mount Tabor              44.00   1
  7 Thomas, Alexis               East Forsyth             44.50   2
  8 Montgomery, Elicia           West Forsyth             44.80   2
  8 Rayfield, Madison            East Forsyth             44.80   1
 10 Ford, Jasmine                Parkland                 45.70   2
 11 Thomas, Sawyer               Bishop McGuiness         46.30   2
 12 Baird, Kendyl                Watauga                  47.80   2
 13 Weeks, Lily                  Watauga                  48.00   3
 14 Tritt, Arden                 Bishop McGuiness         49.70   3
 15 Mack, Lanetia                Mount Tabor              50.30   4
 16 Senter, Alexis               Surry Central          1:00.60   4
 
Event 14  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Green, Jordan                Parkland                 36.20   1
  2 Ross, Jaylan                 West Forsyth             37.10   1
  3 Campbell, Kwamez             West Forsyth             37.80   3
  4 Thomas, PJ                   West Forsyth             38.00   1
  5 Horn, Nick                   Parkland                 38.80   6
  6 Worthy, Brandon              Mount Tabor              39.20   5
  7 Todd, David                  East Forsyth             39.80   2
  8 Pinnix, Dakota               Ronald Reagan            40.00   4
  9 LaMuraglia, Thomas           Bishop McGuiness         40.20   2
 10 Sides, MJ                    RJ Reynolds              40.50   3
 11 Long, Daylen                 Glenn                    40.80   3
 12 Rains, Samuel                Ronald Reagan            41.30   5
 13 Williams, Kadeem             Parkland                 41.40   6
 14 Styron, Zach                 Watauga                  41.70   3
 15 Patterson, Aaron             Glenn                    41.90   2
 16 Kammire, Daniel              Bishop McGuiness         42.30   2
 17 Jackson, Tristen             Glenn                    44.40   5
 18 Sebastian, Sam               Bishop McGuiness         44.80   3
 19 Lyles, Nic                   Mount Tabor              45.10   4
 20 Lampkins, Josh               Watauga                  45.60   3
 
Event 15  Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Kreber, Carly                Bishop McGuiness      12:02.80 
  2 Mansure, Kathleen            Watauga               13:10.40 
  3 Wangler, Lynde               Watauga               13:18.10 
  4 Lamendola, Abbey             East Forsyth          15:39.30 
 
Event 16  Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Cumbo, James                 Ronald Reagan         11:16.20 
  2 Caruthers, Joel              Glenn                 11:19.20 
  3 Soule, Jacob                 Watauga               11:21.70 
  4 Boyette, Drew                Watauga               11:41.00 
  5 Jolly, Phillip               Mount Tabor           12:10.30 
 
Event 17  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Preston, Gustell             Mount Tabor            5-00.00 
  1 Trivette, Tara               Watauga                5-00.00 
  3 Bennett, Kathryn             Bishop McGuiness       4-10.00 
  4 Berry, Hannah                West Forsyth           4-08.00 
  5 Edwards, Somora              Parkland               4-04.00 
  6 Ford, Jasmine                Parkland               4-02.00 
 
Event 18  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Edwards, Josh                Mount Tabor            6-00.00 
  2 Shelton, Cooper              West Forsyth           5-10.00 
  2 Dehus, Eric                  Watauga                5-10.00 
 
Event 19  Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Kent, Lauren                 Mount Tabor            9-06.00 
  1 Bell, Katherine              Mount Tabor            9-06.00 
  3 Pearcy, Leigh                Mount Tabor            8-06.00 
 
Event 20  Boys Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Webster, Brian               Ronald Reagan         10-06.00 
  2 Lippard, Anderson            Ronald Reagan         10-00.00 
  3 Vegas, Grant                 East Forsyth           9-06.00 
 
Event 21  Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Mumford, Ila                 Parkland              15-06.00 
  2 Logan, Katerra               Mount Tabor           15-04.00 
  3 Roberts, Makaila             Ronald Reagan         14-11.00 
  4 Thomas, Sawyer               Bishop McGuiness      13-08.00 
  5 Malloy, Passion              West Forsyth          13-07.00 
  6 Mitchell, Brianna            Parkland              13-05.00 
  7 Parish, Eliza                East Forsyth          12-11.00 
  8 Wright, Katie                Bishop McGuiness      12-03.00 
  8 Cupello, Christina           East Forsyth          12-03.00 
 10 Marks, Katie                 Watauga               12-00.00 
 11 Curnow, Ashley               East Forsyth          11-11.00 
 
Event 22  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Hines, Terry                 RJ Reynolds           20-00.00 
  2 Pinnix, Dakota               Ronald Reagan         19-05.00 
  3 Hawkins, Andrew              West Forsyth          18-05.00 
  4 Patel, Ajun                  RJ Reynolds           18-02.00 
  5 Martin, Alexander            Ronald Reagan         18-00.00 
  6 Hall, Justin                 Watauga               17-02.50 
  7 Green, Jordan                Parkland              17-00.00 
  8 Patterson, Aaron             Glenn                 16-08.00 
  9 Lyles, Nic                   Mount Tabor           16-02.00 
 10 Green, Daryl                 Parkland              15-08.00 
 11 Todd, David                  East Forsyth          15-06.00 
 12 Glover, Jarod                East Forsyth          15-05.75 
 13 Jones, Dante                 East Forsyth          14-09.00 
 14 Roberts, Blake               East Forsyth          14-00.00 
 15 Ivory, Sebastian             Watauga               13-01.00 
 16 Zudavean, Jordan             East Forsyth          12-06.00 
 
Event 23  Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Mack, Lanetia                Mount Tabor           30-10.00 
  2 Malloy, Passion              West Forsyth          29-11.00 
  3 Berry, Hannah                West Forsyth          29-10.50 
  4 Levstek, Elizabeth           RJ Reynolds           29-00.00 
  5 Hale, Nateja                 Parkland              28-04.00 
  6 Averitt, Danielle            West Forsyth          28-01.00 
  7 Marks, Katie                 Watauga               27-07.50 
 
Event 24  Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Gamble, Jereme               Mount Tabor           43-05.00 
  2 Dehus, Eric                  Watauga               40-11.50 
  3 Patel, Ajun                  RJ Reynolds           38-10.00 
  4 Hall, Justin                 Watauga               37-04.00 
 
Event 25  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Weaver, Courtni              East Forsyth          31-09.00 
  2 Lewis, Jamese                Ronald Reagan         31-00.50 
  3 Myers, Danielle              East Forsyth          25-01.00 
  4 Mann, Lorraine               Watauga               24-10.00 
  5 Jordan, Eva                  East Forsyth          22-08.00 
  6 Sunda, Mallory               Mount Tabor           19-05.00 
  7 Jenkins, Jewel               West Forsyth          17-10.50 
 
Event 26  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 McGriff, Travis              Ronald Reagan         44-03.00 
  2 Jones, Tabias                Parkland              43-03.00 
  3 Dawson, Grant                Ronald Reagan         40-07.50 
  4 Richardson, Austin           East Forsyth          39-11.00 
  5 Kammire, Daniel              Bishop McGuiness      37-04.00 
  6 Lankau, Charles              Ronald Reagan         37-00.00 
  7 Bowman, Cody                 West Forsyth          35-10.00 
  7 Poindexter, Tanner           Ronald Reagan         35-10.00 
  9 Foxx, Kenan                  Watauga               35-06.50 
 10 Durham, Juvan                RJ Reynolds           34-02.00 
 11 Gray, Caleb                  East Forsyth          33-04.00 
 12 Goulette, Michael            Ronald Reagan         30-08.00 
 13 Walters, Michael             West Forsyth          30-06.00 
 14 Carr, Jackson                Watauga               28-10.50 
 15 Indicott, Will               Watauga               26-09.00 
 15 Lyerly, Hunter               Ronald Reagan         26-09.00 
 17 Kenn, Peter                  West Forsyth          26-03.50 
 18 Bazakas, Daniel              Bishop McGuiness      26-02.00 
 19 Sebastian, Jacob             Bishop McGuiness      25-04.00 
 20 Sobkowski, Zvyen             Bishop McGuiness      24-09.00 
 21 Tarvin, Hunter               West Forsyth          23-07.00 
 22 Trivette, Dallas             Watauga               22-07.00 
 
Event 28  Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Parkland  'A'                                       4:05.50   1
  2 Ronald Reagan  'A'                                  4:17.60   1
  3 Mount Tabor  'A'                                    4:24.40   1
  4 Parkland  'B'                                       4:26.20   2
  5 Parkland  'C'                                       4:39.90   2
  6 Watauga  'A'                                        5:12.30   2
  7 Parkland  'D'                                       5:43.90   1
 
Event 29  Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mount Tabor  'A'                                    3:29.70   1
  2 Parkland  'A'                                       3:32.40   1
  3 Ronald Reagan  'A'                                  3:52.60   2
  4 East Forsyth  'A'                                   3:53.80   1
  5 Parkland  'B'                                       4:05.00   1
  6 Watauga  'A'                                        4:12.00   2

 

WHS WRESTLING HOSTING SENIOR NIGHT

 

The Watuaga High wrestling team will host Senior Night Tuesday night at Lentz-Eggers Gym. Alexander Central will be in town. The match begins at 7 p.m.


 

  
Prev ArticleNext Article
 
Share This Article:
Facebook Twitter Pinterest Email

files/Carolina-Panthers.gif
files/goheels.gif
files/appstatemountaineers.gif
files/whs_pioneers.gif
files/Avery-Vikings.jpg