files/MDSB-GBR490x110-Sept-2014.jpg files/redtails.gif
GoBlueRidge.Net
High Country News, Weather, and Bulletins
HCR WSOC TV NCNN
files/auto-banner-2014.gif

Todays ForecastToday:
72°F | 54°F | 30%
Tomorrows ForecastTomorrow:
67°F | 50°F | %
  Swap Shop Online
Home Weather Classifieds Jobs Real Estate Autos
Tailwind TracK Has Top Performance PDF Print
Written by Staff Reports   
Wednesday, 01 June 2011 20:45

The Tailwind track team racked up 108 points and finished 2nd in the Small Team Division at the Johnson-Riley Track & Field Challenge hosted by Tri-City Relays in Winston-Salem over Memorial Day weekend.  It was Tailwind's best effort in team history.

"Everyone on the team who competed scored points and contributed directly to the 2nd place finish," said coach Don Wood. "This is the first time the Tailwind Track Team has finished in the top 3 in a meet!"
Lily Furman won the Bantam girls high jump. Mary Louise Sprague shaved 52 seconds off her early season 1500 time and 45 seconds off her PR from last season; Eleanor Sprague continues to improve in preparation for the Pentathlon in early July at the Region 3 meet in Charlotte.
"Everyone raced very strong in this meet and we are gearing up for the District & State meet next weekend," Wood said.
The Tailwind track team travels to Charlotte for a meet, June 11-12.

 

 

Tailwind Track Club Entries & Results:

 

Johnson-Riley Track & Field Challenge

 

Saturday & Sunday, May 28th – 29th at Reagan High School, Pfafftown, NC

 

Pee Wee (age)

 

Chase Perry (6) 50m (9.5) Saturday 5th 9.84
                             300m (1:06) Sunday 5th 1:06.84

 

Virginia St. Clair (6) 300m (1:24) Sunday 3rd 1:16.36

 

Primary

 

David Sprague (8) 800m (3:18) Sunday 6th 3:16.34
                                 400m Saturday 8th 1:22.99
                                 100m (17.97) Saturday 18th 17.74

 

Bantam

 

Lily Furman (9) High Jump Saturday 1st 2’ 10”
                           200m Saturday ---

 

Riley Hodge (9) Long Jump Saturday 4th 8’ 4”
                       400m Saturday 11th 1:21.25

 

JC McDaniel (8) 800m (3:20) Sunday 6th 3:46.33
                      1500m Sunday 4th 7:02.01

 


4x400m Sunday 2nd 5:47.04 (JC McDaniel, Holden Perry, Cade Quick, Blane St. Clair)

 

Holden Perry (8) 800m (3:15) Sunday ---
                       1500m (7:33) Sunday 2nd 6:01.07

 

Cade Quick (9) 1500m (8:10) Sunday 5th 7:02.22
                      Long Jump (7’ 6 ½) Saturday 12th 8’ 8”

 

Blane St. Clair (8) 1500m (8:06) Sunday 3rd 6:27.93
                         800m (3:35) Sunday 5th 3:18.03

 

Mary Louise Sprague (10) 400m Saturday 6th 1:17.03
                                    800m (2:54) Sunday 3rd 2:55.68
                                   1500m (6:46) Sunday 2nd 5:54.28

 

Andie Waugh (9) 800m (3:25) Sunday ---

 

Midget

 

Aidan Powers (11) 3000m Saturday 5th 12:59.09
                          High Jump Saturday 3rd 3’ 8”
                         100m Saturday 16th 16.89

 

Price St. Clair (11) 1500m (7:06) Sunday 8th 6:09.95
                          800m (3:13) Sunday 9th 3:03.5

 

Youth

 

Cole Funk (13) 100mH (19.9) Saturday 7th 19.67
                      Long Jump Saturday 13th 13’ 4”

 

Eleanor Sprague (12) Long Jump (11’ 2”) Saturday 7th 10’ 8”
                              High Jump Saturday 5th 3’ 6”
                             Shot Put (19’ 4”) Saturday 6th 22’ 7”
                             800m (3:02) Sunday 9th 3:14.91

 

 

 

 

 

 

  
Prev ArticleNext Article
 
Share This Article:
Facebook Twitter Pinterest Email

files/Carolina-Panthers.gif
files/goheels.gif
files/appstatemountaineers.gif
files/whs_pioneers.gif
files/Avery-Vikings.jpg