files/MDTB-GBR490x110-July-2014.jpg files/redtails.gif
GoBlueRidge.Net
High Country News, Weather, and Bulletins
HCR WSOC TV NCNN
files/auto-banner-2014.gif

Todays ForecastToday:
52°F | 70°F | %
Tomorrows ForecastTomorrow:
47°F | 71°F | %
  Swap Shop Online
Home SportsPass SportsPass Weather Classifieds Jobs Real Estate Autos
NW3A/4A All-Conference Teams PDF Print
Written by Staff Reports   
Monday, 05 November 2012 10:01

Women’s Tennis


Conference Champion:  Watauga Lady Pioneers

 

 

All Conference:

 

Watauga
Emily Burwell
Hannah Peterson
Meredith Smith
Nicole Fox


Hickory
Zoe Fisher
Erynn Hurst
Madaline Finley


Hibriten
Claire Chase
Ashlee Taylor

Fred T. Foard
Haley Hurst


Alexander Central
Megan Rader


South Caldwell
Shelby Brookshire


St. Stephens
Haley Ormand


Player of the Year: 
Meredith Smith, Watauga


Coaches of the Year: 
Amy Pruett, Alexander Central
Anna DeChellis, Watauga
Raleigh Rogers, Hibriten

 

Women’s Golf

 

Conference Champion:  Alexander Central Lady Cougars

 

All Conference:


Watauga
Savanna Wood


Hickory
Bree Keller


Fred T. Foard
Ashlyn Setzer


St. Stephens
Faith Sronce


South Caldwell
Macey Profit
Patricia Thompson
Caroline Howe


Alexander Central
Abbey Hartsell
Taylor Cozart
Kelsie Rhyne
Katie Lail
Jessica Fisher


Player of the Year: 
Abbey Harsell, Alexander Central


Coach of the Year: 
Nikki Setzer, Alexander Central

 

Women’s Cross Country

 

Conference Champion: Watauga Lady Pioneers

 

All Conference:


Watauga
Lynde Wangler  
Doria Kosmala             

 Darby Middlebrook
Madison Harmon
Shelby Hickernell
Riley Dobbins
Celia Jackson
Kathleen Mansure


Hickory
Ella Juerges  


Fred T. Foard
Courtney Hull   
Kaitlyn Rayfield
Elizabeth Robinson
Maggie Marshall


Alexander Central
Jordi Jonas


Runner of the Year: 
Darby Middlebrook, Watauga


Coach of the Year: 
Steven Crowe, Fred T. Foard

 

Men’s Cross Country


Conference Champion:  Watauga Pioneers


All Conference:


Watauga
Michael Holland
Drew Boyette
Bryan Brackney
Matt Osborne
Carson Nguyen
Josh Anderson
Jacob Soule


South Caldwell
Alex Craig
Dylan Mathewson
Will Rice


Fred T. Foard
Broderick Bauguess
Cameron Harris
Nathaniel Meade


Hickory
Josh Becker


Runner of the Year: 
Broderick Bauguess, Fred T. Foard


Coach of the Year: 
Steven Crowe, Fred T. Foard

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prev Article In This CategoryNext Article In This Category
Prev ArticleNext Article
 
Share This Article:
Facebook Twitter Pinterest Email

files/Carolina-Panthers.gif
files/goheels.gif
files/appstatemountaineers.gif
files/whs_pioneers.gif
files/Avery-Vikings.jpg