files/MDSB-GBR490x110-Sept-2014.jpg files/redtails.gif
GoBlueRidge.Net
High Country News, Weather, and Bulletins
HCR WSOC TV NCNN
files/auto-banner-2014.gif

Todays ForecastToday:
47°F | 74°F | %
Tomorrows ForecastTomorrow:
53°F | 71°F | %
  Swap Shop Online
Home Weather Classifieds Jobs Real Estate Autos
Trailwind Track Club Cracks Top 10 PDF Print
Written by Mike Kelly   
Wednesday, 15 June 2011 12:16

The Trailwind Track Club turned in another strong effort at the North Carolina AAU District Championships in Charlotte.

 

Trailwind scored 111 points and finished in the top ten at Mallard Creek High School. The track club was paced by 15 top-five finishes and 23 top-ten finishes overall.
Leading the way were Holden Perry, Grace Hayes, Mary Louise Sprague, Abby Dixon, Eleanor Sprague and Rebecca Hayes. Perry won the 1500-meter run and finished second in the 800 in the Sub-Bantam Division; in the Bantam Division, Grace Hayes won the high jump; Mary Louise Sprague won the 1500, finished second in the 800 and was third in the 400; in the Sub-Youth Division, Dixon finished second in the high jump; Eleanor Sprague was third in the high jump; and in the Intermediate Division, Rebecca Hayes finished third in the high jump.
"The team performed very well under some extremely hot and humid conditions," said Tailwinds coach Don Wood. "We had a few personal bests and some very close."
The next meet for Tailwind is the National Qualifier meet at UNC-Charlotte June 30-July 2nd.

 

 

Tailwind Track Club Entries & Results: 

 

NCAAU District Championships
Saturday & Sunday, June 11th – 12th at Mallard Creek HS, Charlotte

 

PRIMARY: David Sprague   5th 800 3:21.77; 7th 400 1:24.79; 10th Long Jump 8-9.

 

SUB-BANTAM: Holden Perry   2nd 800 2:56.17; 1st 1500 5:56.72; 6th 200 33.62.

 

BANTAM: Grace Hayes 1st High Jump 3-2; 5th Shot Put 13-6;
        Mary Louise Sprague  3rd 400 1:14.40; 2nd 800 2:57.18; 1st 1500 5:56.71.
        Andie Waugh 5th 800 3:27.73; 6th Long Jump 8-8.

 

SUB-YOUTH: Abby Dixon 13th 100 14.73; 16th 200 30.93; 2nd High Jump 4-4.
           Eleanor Sprague 3rd High Jump 3-10; 5th Shot Put 25-3; 5th Discus 55-2.25.

 

YOUTH: Cole Funk 4th 100H 19.67; 8th Long Jump 14-9.

 

INTERMEDIATE: Rebecca Hays 3rd High Jump 4-6; 7th Discus 49-11.
              Carrie Pennell 16th Long Jump 12-9; 9th Discus 29-8.
              Alison Seramur 6th High Jump 4-0; 17th Long Jump 12-1; 8th Discus 45-8.5.

 

                       Division          Place         Points
                   Bantam Girls        2nd            45
                   Sub-Youth Girls   5th             22
                   Intermediate Girls  13th        11.5

 

 

 

                 Primary Boys           8th            6
                Sub-Bantam Boys     3rd            21
                Youth                    14th          5.5

 

 

 

 

 

 

 

          

Prev Article In This CategoryNext Article In This Category
Prev ArticleNext Article
 
Share This Article:
Facebook Twitter Pinterest Email

files/Carolina-Panthers.gif
files/goheels.gif
files/appstatemountaineers.gif
files/whs_pioneers.gif
files/Avery-Vikings.jpg